1 MAYIS MAHALLESİ GECEKONDU DİRENİŞİ (VİDEO)

1 MAYIS MAHALLESİ GECEKONDU DİRENİŞİ

Hüseyin Aslan

Hüseyin Çaparoğlu

 Cuma Gül

Hasan Yıldırım

İsmail Poyraz

Ölümsüzleştikleri tarih: 2 Eylül 1977

Görgü tanıklarının anlatımından;

“Çatışma sırasında panzerler evlerin üzerlerine yürürken polis sis bombaları kullandı. Bu arada çoluk, çocuk, yaşlı, genç gecekondu sahipleri polisin şiddetli saldırısına uğradı. Evlere sığınanlar sürüklenerek ve sürekli dövülerek polis otolarına bindirildi.”

“Önümüzdeki iki adamı panzer ezdi. Polisler bunun üzerine halka sürekli ateş açmaya başladı. Halktan yaralananlar, ölenler oluyordu. Ondan sonra polislere uzun namlulu silahlar geldi. Silahlarla taramaya başladılar. Bunlar vatandaş değil. Bunlar Mao’nun çocukları diyorlardı.”

“Dönemin İstanbul Valisi Namık Kemal ise bütün bu olanlar karşısında ‘güvenlik kuvvetlerine karşı girişilen bu saldırıları esefle karşılıyorum’ şeklinde açıklama yapıyordu.”

Her biri ülkenin ayrı bir köşesinden geçimini sağlayabilmek için İstanbul’a gelen ve kendi gibi olan insanların yanına yerleşenlerin bulunduğu bir semt olan 1 Mayıs Mahallesi, 2 Eylül 1977 tarihinde devletin azgın saldırısına sahne oldu. 2 Eylül günü gecekonduları yıkılmak istenince halk devrimcilerle omuz omuza vererek direnişe geçti. Otomatik silah, cop ve panzerlerle halka saldıran devletin karşısında Partizanlar da halkla iç içe geçmişti.

Çatışmalarda açılan ateş sırasında TKP-ML Üyeleri Hüseyin Aslan, Hüseyin Çaparoğlu, Cuma Gül, Hasan Yıldırım ve İsmail Poyraz ölümsüzler kervanına katılırlar.

Katledilenlerin arasında devrimci Hasan Kızılkaya, ev emekçisi Müzeyyen Keskin ve Hıdır Ulman adlı bir yurtsever ile 8 yaşındaki bir çocuk ve henüz kundakta olan iki bebek de vardır. Ölümsüzleşenlerden, Hüseyin Aslan, Dersim Nazımiye doğumlu. İstanbul’da Akbank Bomanti Şubesinde müstahdem olarak çalışıyordu. Cuma Gül 1944 Gaziantep; İsmail Poyraz, 1948 Dersim Pülümür Tasni köyü; Hüseyin Çaparoğlu ise Malatya doğumluydu.

Hüseyin Aslan

Hüseyin Çaparoğlu

Cuma Gül

Hasan Yıldırım

İsmail Poyraz

 

****

1 Mayıs Mahallesi Gecekondu Direnişi’le ilgili basında yer alan haber, makale ve yorumlar:

Isci Koylu Kurtulusu_(2 Eylul Gecekondu Dırenısı-1 Mayıs Mahallesı-Ozel Sayı-1980?)
1 Mayıs Mahallesi Gecekondu Direnişiyle ilgili bir haber küpürü-Isci-Koylu-Kurtulusu-25.-Sayi_Sayfa_4

1 MAYIS MAHALLESİ GECEKONDU DİRENİŞİ (VİDEO)