Ahmet Yavuz

Ahmet Yavuz

Ölümsüzleştiği tarih: 12 Mayıs 1981

Ahmet Yavuz yoldaş, 1952 yılında Dersim/Mazgirt – Marekirank köyünde doğdu. Yoksul bir aileye mensuptu. Ailesinin ekonomik sıkıntılarından dolayı ilkokuldan sonra çalışmak zorunda kaldı.

1976 yılında devrimci düşüncelerle ve partimizin görüşleriyle tanıştı. Partimizin İstanbul bölgesindeki işçi ve mahalle faaliyetlerinde aktif görev aldı. İstanbul’da yoksul halkımızın barınma sorununun çözümünde ve özellikle 1 Mayıs Mahallesi’nin kurulması çalışmalarına katıldı.

Bu süreçte partimizden kopan bir hizip faaliyeti içinde yer alır. Kısa bir süre sonra özeleştiri vererek yeniden parti saflarında örgütlenmek ister. Bu amaçla partiye başvurur.

12 Eylül AFC’nın ağır koşulları altında, aranır durumdayken kırsal alanda devrimci faaliyet sürdürmek amacıyla partimiz saflarında örgütlenmek için yanında yoldaşı “Terzi Ahmet” ile birlikte, 12 Mayıs 1981 tarihinde Dersim Mazgirt – Goman Köyü Çevlik Mevkii‘nde hareket halindeyken bir ihbar sonucu bir pusuya düşerler. “Terzi Ahmet” yoldaş çatışma sırasında Peri Suyu’na düşer ve boğularak ölümsüzleşir.

Ahmet Yavuz ise yaralı olmasına rağmen, düşmanın “teslim ol” çağrılarına devrimci direnişle yanıt verir ve ölümsüzleşir.

Parti adı “Hemido” olan Ahmet Yavuz yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML militanı, TİKKO savaşçısıydı.

 

***

Ahmet Yavuz yoldaşla ilgili basında çıkan haber, yorum ve makale:

Ahmet Yavuz yoldaşın ölümsüzleşmesiyle ilgili bir haber küpürü; ikk-sayı-30_Mayıs-1981, Sayfa: 3 (Ahmet Yavuz yoldaşın ismi dönemin koşulları gereği “Mehmet” olarak hatalı yazılmıştır. Yoldaşın özeleştiri vererek partiye katılmak için hareket halindeyken ölümsüzleşmesi nedeniyle Parti Ölümsüzü olarak kabul edilmektedir.)
Ahmet Yavuz yoldaşın ölümsüzleşmesine dair kısa bir bilgi, Isci-Koylu-Kurtulusu- Sayı 46.-Sayfa 5, Aralık 1982