Ali Sarıbal

Ali Sarıbal

Ölümsüzleştiği tarih: 19 Kasım 1981

Ali Sarıbal, 1961 yılında Akbağ köyünde dünyaya geldi. Devrimci mücadeleyle 15-16 yaşlarında tanıştı. 1977 1 Mayıs’ına katıldı. Kısa sürede kendini geliştirerek çeşitli askeri eylemlere de TKP-ML üyesi olarak yer aldı.

Bu dönemde İstanbul’da faaliyet sürdüren Ali Sarıbal, 1980 Ağustos ayında Diyarbakır’da görevlendirildi. Askeri faşist darbenin en sıcak günlerinde Diyarbakır’da yapılan bir operasyonda 22 Eylül’de tutsak düştü. Gözaltında direnme geleneğini yaşatamamanın acısını en ağır şekilde yaşayan Ali Sarıbal, hapishanede yoldaşlarının da yaklaşımıyla kendini yeniledi.

“Artık ölmek var çözülmek yok” dediği günlerde yapılan bir operasyonda yoldaşlarıyla yüzleştirmek için hapishaneden sorguya alındı. Tavrı netti. Daha önceki ifadesinin yalan olduğunu söyleyerek düşmanı çılgına çevirdi. Onu hemen işkenceye aldılar. 1,5 ay sonra tekrar hapishaneye döndüğünde başı dik, kendine güveni sonsuzdu artık.

Hapishane koşullarının sorgudan beter olduğunu söyleyerek örgütlenen direnişler içerisinde yer aldı ve bulunduğu 3. koğuşun sorumlusu oldu. Bu durum hapishane görevlilerinin dikkatini çekti. Onu hedef almakta gecikmediler. Hapishane koğuşuna arama bahanesiyle baskın yapılır. Ali Sarıbal özel olarak hedeflenir. Sopa, cop, sandalye vb. ile dövülüp işkence edilerek komaya sokulur. Daha sonra sürüklenerek dışarı alınır ve orada da yoğun işkenceye tabi tutulur.

Gördüğü işkenceler sonucu 19 Kasım 1981’de ölümsüzleşir.

Ali Sarıbal yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML İleri Militanıydı.