Artvin Borçka Ölümsüzleri

Artvin Borçka Ölümsüzleri

3-9 Ocak 1994

1994 yılında Karadeniz Bölgesinde faaliyet gösteren bir TKP-ML TİKKO birliği kış üstlenimi için hazırlık yaptığı sırada düşman kuşatması altında kalır. TİKKO gerilla birliğinin güvenliği için nöbette olan Nilüfer Atav yoldaş düşmanın yoğun kuşatmasını fark edip, hemen mevzilenerek çatışmaya başlar. Ansızın neye uğradığını anlayamayan düşman güçleri, diğer gerillaların da mevzilenip saldırmasıyla panikleyerek geri püskürtülür.

Bu durumdan yararlanan gerilla, çatışma bölgesini terk eder. Birliğin sağlıklı bir şekilde çekilmesini Nilüfer Atav yoldaş mevzilendiği yerden düşmanı sürekli kurşun yağmuruna tutarak sağlamıştır.

Bu çatışmada birliğinden ayrı düşen Nilüfer Atav ve Adem Asal yoldaşlar gerilla birliğiyle ilişkiye geçmek için hiç zaman kaybetmezler.

Bunun için tüm kanal ve olanakları kullanırlar. Ancak 3 Ocak 1994 tarihinde Artvin’in Borçka ilçesine bağlı Uğur köyünde düşman güçleriyle tekrar karşılaşırlar. Çıkan çatışmada Nilüfer Atav ölümsüzleşirken, Adem Asal yaralı olarak tutsak düşer ve 9 Ocak 1994’te işkencede katledilir.

Parti adı “Serda” olan Nilüfer Atav yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML ileri militanıydı.

Parti adı “Haşim” olan Adem Asal yoldaş ölümsüzleştiğinde Parti Aday Üyesiydi.

Nilüfer Atav

Adem Asal