Ayfer Celep

Ayfer Celep

Ölümsüzleştiği tarih: 8 Mart 1999

Türk ve Sünni kökenli köylü bir ailenin çocuğu olarak 1971 yılında Amasya/Taşova’ya bağlı Tekke köyünde doğan Ayfer Celep yoldaş, akraba çevresi sayesinde devrimci düşüncelerle lise yıllarında tanıştı.

1990 yılında 19 Mayıs Üniversitesi Amasya Eğitim Fakültesi’nde okurken, TKP-ML ile ilişki kurdu. 1991 yılında, Partinin Karadeniz kırsal alanında gerilla mücadelesi başlatma çabalarının yoğunlaştığı sıralarda, bu görevin gerçekleştirilmesinde görev almak için partiden talepte bulunur. Partinin 4. Konferans hazırlıklarının sürdüğü o süreçte bir dizi örgütsel kopukluktan kaynaklı olarak bu isteği yerine getirilememiş olsa da Partinin verdiği her türlü görevi kabul etme noktasında tereddüt göstermemiştir.

Ayfer Celep yoldaş bu süreçte üniversite eğitimini terk ederek profesyonel devrimci faaliyete katılır. Partinin bölgedeki yerel örgütlülüğüne bağlı olarak faaliyet yürütür. Tokat Niksar’da çok kötü koşullarda üretim yapan tuğla fabrikalarında çalışır. Bölgedeki işçi sınıfının  çalışma ve yaşam koşullarını bizzat deneyimlerek gözlemlerler.

1991 yılında partinin bölge örgütlülüğüne yönelik gerçekleşen bir düşman saldırısında gözaltına alınarak tutuklanır. 3 ay hapishanede kalır.

Ayfer Celep yoldaş hapishaneden çıktıktan sonra bölgedeki düşman saldırıları ve baskısından kaynaklı Partiyle ilişkisinde zaman zaman kopukluk yaşasa da 1993 Haziran’ında Karadeniz Bölgesi’ndeki TİKKO gerilla birliklerinde görev alır.

TKP-ML önderliğinde savaşan TİKKO’nun üç gerillası, 8 Mart 1999 tarihinde Tokat merkeze bağlı Bağderesi (Çöreğibüyük) köyünde T.C. ordusunun attığı genel pusunun yanısıra köyün çeşitli evlerine attığı hücre pususu sonucu çıkan ve yarım saat süren çatışmada savaşarak ölümsüzleştiler.

Bu çatışmada Ayfer Celep yoldaşla birlikte Münire Sağdıç ve Kemal Tutuş yoldaşda ölümsüzleşti.

Parti adı Emine olan Ayfer Celep yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML Üyesi, TİKKO komutanlarındandı.

****

Tokat Bağderesi Ölümsüzleriyle ilgili burjuva basında çıkan bazı haber küpürleri

******

Özgür Kemal Karabulut yoldaşın ihbarcısının cezalandırılması eylemi sonrasında burjuva basında Ayfer Celep yoldaşı hedef gösteren bazı haber küpürleri

*****

VİDEOLAR