Bahar Yıldız

Bahar Yıldız

Ölümsüzleştiği tarih: 9 Mayıs 1982

Bahar Yıldız yoldaş, 1963 yılında Dersim’in Nazımiye ilçesinde dünyaya geldi. Genç yaşta devrimci düşüncelerle ve partimizle tanıştı.

Ekonomik nedenlerle göç ettikleri İstanbul’da devrimci mücadelesini sürdürdü. 1 Mayıs 1982’de İstanbul Kartal’da faşist kolluk güçlerinin ateşiyle sırtından vurularak katledildi.

Bahar Yıldız yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML militanıydı.

***

Bahar Yıldız yoldaşla ilgili basında çıkan haber yorum ve makale:

 

Bahar Yıldız yoldaş hakkında, ikk-sayı-41_Temmuz-1982, Sayfa 15 (Bahar Yıldız yoldaşın ölümsüzleşmesi tarihi dönemin koşulları gereği hatalı yazılmıştır. Doğrusu 9 Mayıs 1982’dir. ed.)

******

“Parti Şehitlerini Anma Haftasında,

DHD ve Sınıfsız Toplum Yaratma

 Mücadelemizde Şehit Düşen

Yoldaşlarımızı Anıyoruz!”

[Ocak 1984 Numarasız Özel İşçi-Köylü Kurtuluşu sayısı]

Veysel Yıldız ve Bahar Yıldız yoldaşlar hakkında kısa bilgiler; ikk-NOS-Ocak-1984, sayfa 66

******

Bahar Yıldız yoldaş hakkında kısa bir makale, “Demokratik Halk Devrimi ve Sınıfsız toplum yaratma mücadelemizde Şehit Düşen Yoldaşlarımızı Anıyoruz!”, ikk-sayı-56_Mayıs-1984, Sayfa 15

Bahar Yıldız yoldaş Af Örgütü Bülteni_Sayfa 6_ (listede birinci sütün alttan 7. sıra

****

Bahar Yıldız yoldaşında olduğu bir afiş; “NİSAN-MAYIS AYI ŞEHİTLERİMİZİ ANIYORUZ!, Kızıl Kanları Yerde Kalmayacaktır!”, isci-koylu-kurtulusu-sayi-64-Nisan-Mayis-1985_Sayfa 15

 

*****

Bahar Yıldız yoldaşla ilgili bir tanıklık:

“BAHAR YILDIZ, 12 EYLÜL FAŞİST DARBECİLERİN İLK

KADIN İNFAZLARINDAN BİRİYDİ…

Bahar Yıldız, 1963 Dersim Nazimiye Kısmor- 9 Mayıs 1981 İstanbul Rahmanlar.

Bahar, 12 Eylül darbeci faşistlerine karşı mücadele kararlılığını sürdüren ender kadınlardan biriydi. O zaman İstanbul Fikirtepe’de oturuyorlardı. Akrabam olduğunu vurulduktan sonra öğrendim, çok ilkeli bir devrimciymiş meğer, bize yakınlığını hiç hissettirmemişti. Annemin dayısının kızıydı. Dersim’in ilk kitapçısı Çolak Rıza’nın yeğeniydi. Çolak Rıza, Demiryollarında çalışırken bir kolunu kaybettiği için protezliydi, o yüzden “Çolak Rıza” olarak Dersim’in ilk önemli aydınlarından biri bilinirdi… Bahar’ın mücadele azminden onur duyuyordum. Rahmanlar tren istasyonunda bir randevu buluşmasına giderken dönemin kelle avcısı faşist polisleri tarafından pusuya düşürülerek vuruldu. O dönemin ilk kahpe infazlarından biriydi. Bugün Muharrem Emir’in anma yazısında vurulma tarihi 1982 şeklinde yazılmış, ben 1981* olarak biliyorum. Çünkü vurulduğunda sanırım ben henüz tutsak düşmemiştim, vurulma haberini dışardayken öğrendiğimi ve çok üzüldüğümü hatırlıyorum. Basına da yansıdığı gibi ben o yıl 17 Ekim 1981’de Malatya’da faşizme tutsak düşmüştüm.

Anısına onur duygusu içinde hep bağlı kalacağız sevgili Bahar’ın ta ki ülkemize bahar gelene kadar!”

Arif Bilgin

14 Aralık 2022

(Kaynak: “Arif Bilgin’in kişisel facebook hesabından alındı. Tashih yapıldı. * 1981 olarak ifade edilen tarih 1982’dir. Dönemin kimi tanıklarının, -duyumlardan hareketle- bir başka anlatımına göre Bahar Yıldız yoldaşın parti randevusunda yoldaşlarıyla birlikte düşman pususuna düşünce yoldaşlarını kurtarmak için ‘kaçın polis’ diye bağırdığını, bunun üzerine faşist polislerin önce arazide kendisine işkence yaptığını, sonra da kurşunlayarak katlettiklerini ifade etmektedirler. ed.)