Behzat Firik

Behzat Firik

Ölümsüzleştiği tarih: 10 Ekim 1981

TC devletiyle TKP-ML TİKKO gerillaları arasında, 5 Eylül 1981’de, Ovacık Mercanlar Mevkiinde yaşanan, Pir Hasan Kulaç yoldaşın ölümsüzleştiği ve birkaç gerillanın esir düştüğü çatışmanın ardından, TC devleti bütün askeri varlığıyla bölgedeki saldırılarını arttırdı.

Düşman 1981’in Eylül ayında Behzat Firik yoldaşı, bölgedeki gerillaların yerini öğrenebilmek amacıyla Ovacık-Hozat sınır bölgesinde yer alan Hülükuşağı köyüne bağlı 4 haneli, Kale Deresi (Derê Garedesi) Mezrası’ndaki evinden gözaltına alır.

Behzat Firik yoldaş evlerine yakın bir ormanda bölge halkı tarafından “Kulaksız Yüzbaşı” olarak bilinen Aytekin İçmez tarafından sorguya çekilir. Aslen Erzincanlı olan bu faşist, dedesi 38 Dersim isyanında, isyancıların kurşunuyla öldüğü için dedesinin intikamını almak amacıyla Dersimlilere azgınca saldırmaktadır.

Behzat’ın ağabeyi “kardeşimi nereye götürüyorsunuz?” deyince onu da birlikte götürürler. İki kardeşi karşılıklı olarak ağaca bağlayan faşistler en aşağılık işkencelerine başlarlar. Behzat Firik’i konuşturup ondan bilgi alabilmek amacıyla ateşte ısıttıkları kızgın demir ile vücudunun çeşitli yerlerini, dudağını ve dilini yakarlar. Ama çabaları boşunadır. Behzat Firik, tüm soruları cevapsız bırakır. Daha sonra gözü dönen caniler, Behzat Firik’in ayaklarını ateş közüne sokarlar. Kardeşine böylesine işkenceler yapılırken kendinden geçen ağabeye “bak sen söyle yoksa kardeşini öldüreceğiz” diye sürekli baskı yaparlar. Ancak bu şekilde de bir şey elde edemeyince çareyi Behzat Firik’i kurşuna dizmekte bulurlar. Sonrasında ise “kaçtı, dur ihtarına, uymadı, biz de vurduk” propagandasını yaparlar.

Behzat Firik yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML militanıydı.

****

Behzat Firik yoldaş hakkında basında çıkan haber, yorum ve makale:

Behzat Firik yoldaş hakkında kısa bir bilgi; ikk-sayı-43-Eylül 1982_Sayfa 16 (Ayrıca Pir Hasan Kulaç ve Mahmut Şefik Karaağaç yoldaş hakkında kısa bilgiler.)

 

Behzat Firik hakkında, isci-koylu-kurtulusu-sayi-47-Ocak-1983_Sayfa 11
Behzat Firik yoldaş hakkında; isci-koylu-kurtulusu-sayi-47-Ocak-1983_Sayfa_12