Binali Yiğit

Binali Yiğit

Ölümsüzleştiği tarih: 12 Mart 1979

Doğum yeri olan Tunceli/Pülümür’den büyük toprak ağası Ali Şan Ağa’nın topraklarından ailesiyle birlikte kaçarak Konya’ya yerleşen Binali Yiğit, ağanın zulüm ve sömürüsünden kaçış olayına önderlik eden Kali Baba (Kali Durmuş)’dan derin bir şekilde etkilenir. Onun zulme başkaldırışı, toprak ağasının zulmüne ve azgın sömürüsüne duyduğu nefretle birleşir. Yoksul ailesine katkıda bulunmak umutlarıyla Almanya’ya gider.

Burada düzene olan kini Demokratik Halk Devrimi fikriyle birleşir. Örgütlü mücadelenin önemini kavrayarak militan bir örgütleyici haline gelir. Demokratik alanda çalışma yürütür.

Binali Yiğit yoldaş ekonomik sebeplerle gittiği Almanya’dan dönerken 12 Mart 1979’da Şereflikoçhisar yakınlarında geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitirir.

Binali Yiğit yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML militanıydı.

******

Binali Yiğit yoldaşla ilgili basında yer alan haber, yorum ve makale:

“Parti Şehitlerini Anma Haftasında,

DHD ve Sınıfsız Toplum Yaratma

 Mücadelemizde Şehit Düşen

Yoldaşlarımızı Anıyoruz!”

[Ocak 1984 Numarasız Özel İşçi-Köylü Kurtuluşu sayısı]

<em><a href=httpswwwtkpmlcomali kepezswcfpc=1>Ali Kepez<a> Binali Yiğit <a href=httpswwwtkpmlcomnurhayat tekeswcfpc=1>Nurhayat Teke<a><a href=httpswwwtkpmlcomemin ugurluswcfpc=1> Emin Uğurlu<a> ve <a href=httpswwwtkpmlcompasa soylu 8023 2swcfpc=1>Paşa Soylu<a> yoldaşlar i<a href=httpstkpmlmediatkpmlcomwp contentuploads20231001135858ikk NOS Ocak 1984pdf>kk NOS Ocak 1984 sayfa 78<a><em>

Binali Yiğit yoldaşın ölümsüzleşmesine ilişkin yoldaşları tarafından yazılan ve dağıtımı yapılan bildiri.