Cemil Çelik

Cemil Çelik

Ölümsüzleştiği tarih: 27 Ağustos 1979

Uşak Banaz’da dünyaya gelen Cemil Çelik, inşaat işçiliği yaptığı sıralarda tanışır Proletarya Partisi düşünceleriyle. Gözükaralığı nedeniyle faşistlerin korkulu rüyası olmuştur. Defalarca kendisi için hazırlanan pusulardan, çemberlerden korkusuzca geçmiştir.

27 Ağustos 1979 tarihinde sabah işe giderken faşistlerin hakim olduğu bölgeden geçerken kurulan bir pusuda arkadan kurşunlanarak katledilir.

Cemil Çelik yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML militanıydı.

*******

Cemil Çelik yoldaşla ilgili basında çıkan haber, yorum ve makale:

Cemil Çelik yoldaş hakkında İşçi Köylü Kurtuluşu’nun 35. Sayısında şu bilgiler verilmiştir: “Ölümü Ağustos 1979’dur. Faşist düzenin haksızlıklarına, sömürüye ve zulme karşı mücadeleyi bilincine yerleştirmiş partimiz TKP-ML’nin bir sempatizanıydı.

O partimiz saflarında yer alarak komprador patron-ağa devletine karşı savaşan bir devrimci idi. Yoldaşımız 1979 Ağustos ayında faşist MHP’li katiller tarafından pusuya düşürülerek katledildi.” (İKK, Sayı: 35, Sayfa 5)

******

“Ağustos Ayı Şehitlerini Anıyoruz!

ÖLÜMSÜZ ANILARI MÜCAELEMİZDE YAŞAYACAKTIR!”

ikk-sayi-67-Agustos-1985_Sayfa 20

Cemil Çelik yoldaş hakkında kısa bir bilgi; “Ağustos Ayı Şehitlerini Anıyoruz! ÖLÜMSÜZ ANILARI MÜCADELEMİZDE YAŞAYACAKTIR!” ikk-sayi-67-Agustos-1985_Sayfa 20

******