Dersim Hürmek Ölümsüzleri

ÜÇÜNCÜ KONFERANS DELEGELERİ

(Dersim Hürmek Ölümsüzleri)

22 Kasım 1986

1986 yılı Kasım ayı sonlarında 3. Konferansı’nı yapacak olan Partimiz TKP-ML’ye bağlı TİKKO gerillaları ile birlikte TKP-ML 3. Konferans delegeleri konferans hazırlıkları için Dersim’de bulunmaktadır.

TKP-ML Konferans delegeleri ve TİKKO savaşçılarının bölgede üstlendiği ihbarını alan devlet güçleri, bölgeye askeri yığınak yaparak, bölgeyi kuşatır. Aldıkları ihbarla Husun’da ve özellikle de Mercanlar bölgesinde operasyonlarını yoğunlaştırırlar.

21 Kasım’da bölge tamamen kuşatılır. Kuşatmayı fark eden delegeler bölgeyi terk etme çabasına girerler.

Gece boyunca seyir halindeki birlik, acil ihtiyaçlarının temini için yolları üzerindeki bir eve girerler. Aynı anda bölge üzerinde helikopterin dolaşması ve gittikçe yaklaşan düşman birliklerini fark etmeleri üzerine evi terk ederler. Belli bir mesafeye çekildikten sonra arazinin kuytuluk bir yerinde mevzilenirler.

Evi basıp arayan düşman, boşaltılmış olduğunu görünce arama ve operasyonlarını o çevrede sürdürür. Askerlerin Partizanları fark etmesiyle çatışma başlar. Tüm güçleriyle operasyona çıkan devlet güçleri, hemen çatışma alanında yoğunlaşarak gerilla mevzisini dört bir yandan yoğun bir bomba ve ateş çemberine alır.

Mevzideki gerillaların çemberi yaracak yeterli silah ve cephanesi yoktur. Birçoğunda av kırmaları vardır. Güçler bakımından bu dengesizliğe karşın, sabah erkenden başlayan çatışma geniş bir alana yayılarak saatlerce sürer.

22 Kasım 1986’da yaşanan bu çatışmada Konferans delegeleri; Hüseyin Tosun, Rıza Sökmen, Zeki Uygun, İbrahim Polat, Ünal Küçükbayrak, A. Rıza Boyoğlu, M. Kemal Yılmaz ve savaşçılar Kamile Öztürk ve İsmail Doğan ölümsüzleşirler.