Enternasyonal Özgürlük Taburu Savaşçısıyla Röportaj

Enternasyonal Özgürlük Taburu Savaşçısıyla Röportaj

 

1-Kendinizi tanıtıp şu anki durumu biraz anlatır mısınız?

Ben TİKKO’nun enternasyonalist savaşçısıyım. TİKKO diğerleri gibi Enternasyonalist Özgürlük Taburu’nda yer almaktadır ve Serekaniye direnişine aktif olarak katıldı. 12-gün süren direnişin ardından Til Tamir ve Haseke yönüne doğru çekildik. Savaş halen devam ediyor, Türkiye’nin operasyonları ve ÖSO İslam kuklaları özellikle Manjir köyü yakınlarında devam ediyor. Yaklaşmaya çalışıyorlar, böylelikle Serekaniye ve Til Tamir arasındaki tüm yolu kontrol edebilirler. Bugün Manajir ve Til Tamir savunmasındaki hamlede yer aldık.

2- Serekaniye’den yeni döndünüz, bu şehrin tüm savaş için önemi nedir?

Rojava devrimi tarihinde önemli bir şehir olan Serekaniye, 2012-13 yılları arasında ÖSO ve El Nusra’nın saldırılarına karşı direndi ve engelledi, o zamanlardan beri Serekaniye halkı devrimi savundu. Serekaniye, Erdoğan’ında bildiği bir gerçeklik var, devrimin bir ayağıydı. Tamda bu yüzden orayı almaya çalıştı. Öte yandan, coğrafi durumu her zaman orayı Türk devleti için kolay bir av yaptı. Biz işgal durumunda, Serekaniye’nin ilk hedeflerden biri olacağını her zaman biliyorduk.

3-Afrin’in analizinin uzun vadedeki hazırlık için bir önemi oldu mu? Geri çekilme, savaşçılar için ne anlama geliyor?

Afrin bize, savaşta kendi güçlerimize güvenmenin esas, diğer müttefik güçlere (burada emperyalistler özellikle ABD ve Rusya) güvenmenin tali olduğu devrimci prensibi hatırlattı. Bu ilkenin ardından, Afrin’in düşmesinden sonra, sınır şehirleri için savunma çalışmaları hemen başladı. (Örneğin tüneller inşa etmek vs). Emperyalistlere güvenemeyeceğimizi biliyorduk. Afrin ilk örnekti. Bu yeni işgal ise ikinci.

4-Enternayonalistler önemli bir savaşta yer aldı. Bu EOT için ne anlama geliyor?

Enternasyonal hareketin durumu gecen yıl oldukça karışıktı. Emperyalistler buradaki varlığımızdan her zaman rahatsız oldular ve PYD’ye bizimle olan bağlarını kesmeleri için baskı yaptılar. Fakat savaş başladığında tüm diplomatik sorunlar yok oldu ve devrimci güçler tekrar bir araya geldi. EOT, Serekaniye’yi savunmada aktif rol aldı ve Til Tamir bölgesinde cephelerde yer almaya devam ediyor. Eğer gerici güçler bölge halklarına saldırıyorsa, EOT var olmaya ve savaşmaya devam edecek.

5- Bu savaşta yaşanan gelişmeler hakkındaki analiziniz nedir?

Geleceğin öngörüsü oldukça zor. Mazlum Kobane’nin dediği gibi Rusya ile Türkiye’nin 32 km’den çıkarılacağı anlaşmasının kabul edildiği görünüyor. Olumsuz görünse bile, devrimin sonlandığını ilan etmez, çünkü demokratik proje sadece Rojava’da değil, SDF’nin kontrol ettiği bölgelerde gelişiyor. Gelecek için odaklanmamız gereken temel hususlardan biri halkı örgütlemek olacaktır. Bugün Serekaniye ve Gire Spi’yi savunamamış olmamız askeri güçsüzlüğümüzden değil. Savaşta insan faktörü ana faktördür. Halkın çoğu bizi gerçekten destekliyor olsaydı, devrimci güçler halkın desteğini tam anlamıyla alsaydı mağlup olmazdı. Buna somut örnek vermek gerekirse Türk silahlı kuvvetlerinin öfkesine rağmen, Türkiye Kürdistanı’nda PKK 35 yıldan fazla bir suredir savaşıyor yani sıra TİKKO’nun gerillaları 47 yıldır devam eden savaşta hala ayakta.

6- Enternasyonal dayanışma hareketine ne söylersiniz?

Savaşta her zaman inişler çıkışlar vardır. Serekaniye’de 7-8 gün süren savaştan sonra moralim çok yüksek değildi, savaşın şiddeti, yorgunluk ve kuşatma duygusu ile. Ancak ikinci hattaki yoldaşlar iletişim kurma fırsatım oldu ve bize, bizi desteklemek için düzenlenen tüm dünya çapında dayanışma eylemleri olduğunu ve dünyanın bizim direnişimizi desteklediğini bildirdiler. Saçma gelebilir, ancak savaşmaya devam etmek için bize çok fazla güç ve motivasyon verdi. Bu benim hikayem dışında, daha nesnel bir bakış acısıyla devrim enternasyonaldir. Rojava’daki devrim izole kalırsa başarılı olamaz, Amerikan halkı ABD devletine savaşa hayır baskısı yapmasaydı Vietnam ABD’yi yenemezdi. Dünya halkları, özellikle Avrupa, ABD, Fransa, Almanya vb’lerin Türkiye ile iş birliği yapmasını önlemek veya bölgedeki militanlarının petrol paylarını savunmak için geri getirmelerini engellemek için seferber olmazlarsa, bu savaş durmaz. Bölgedeki halklar sadece barış içinde yasamak ve çocukları için sakin bir gelecek sağlamak istiyorlar. Halklar tarih yazar, ancak emperyalizmin iktidar döneminde, halkların tarihi birbirine karışır ve bu bölgenin geleceği sadece yerel halka bağlı değildir. Bu nedenle, dünyada ki tüm devrimcileri, bölge halklarıyla dayanışmayı örgütlemeye ve yaşadıkları devletlerde bölgedeki çoğu kötülükten sorumlu olan Türk faşist devleti ile işbirliğini durdurmaları için baskı yapmaya çağırıyoruz.

English:https://www.tkpml.com/interview-with-international-freedom-battalion-fighter/

French:https://www.tkpml.com/entretien-avec-un-combattant-du-bataillon-international-de-la-liberte/

German:https://www.tkpml.com/interview-mit-einem-internationalistischen-kampfer-von-tikko-der-in-serekaniye-gekampft-hat/