Halil Türker

Halil Türker

Ölümsüzleştiği tarih: 26 Eylül 1999

1973 doğumlu olan Halil Türker, ekonomik sıkıntılardan kaynaklı ortaokuldan ayrılmak zorunda kalmış ve küçük yaşta çalışmaya başlamıştır.

1992 yılında çalıştığı Tokat Devlet Hastanesi’nde hastane yöneticilerinin faşist uygulamalarına karşı sendikal örgütlenme çalışmaları yürütmüştür.

1993 yılında Partimiz ile tanışan Halil Türker, çok yeni olmasına karşın disiplinli oluşu, çalışkanlığı, fedakarlığı ve militanlığı ile kısa sürede gelişmiştir. 1994 yılında bir süre bağlantısız kalmış, 1996 sonlarında tekrar bağlantı kurarak yerel faaliyete büyük katkı sunmuştur.

Dilek Konuk, Zeynel Çalpar, Kemal Tutuş gibi birçok yüreği “umudun adı” dediği Partimiz ile tanıştırmıştır.

1997 yılında Özgür Kemal Karabulut’un ölümsüzleşmesinin ardından gerçekleştirilen bir eylemde gözaltına alınan Halil Türker, iki yıla yakın kaldığı Ulucanlar Hapishanesi’nde Parti bilincini daha da yükseltti. Ulucanlar’daki temsilcilik görevini TKP-ML ileri militanı olarak 26 Eylül 1999’daki Ulucanlar katliamına kadar layıkıyla yerine getirdi.

Ulucanlar katliamının o karanlık vahşetinde devrimci ve komünist değerleri can bedeline koruyan Halil Türker, başından aldığı kurşunla 9 devrimci dostuyla birlikte ölümsüzleşirken, yüzündeki son gülümseme hapishanelerin direniş tarihine silinmemek üzere kazındı.

Halil Türker yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML İleri Militanıydı.