Hasan Özdoğan

Hasan Özdoğan

Ölümsüzleştiği tarih 24 Ocak 1994

Hasan Özdoğan yoldaş, 1956’da köylü bir ailenin çocuğu olarak Dersim’in Nazımiye ilçesinde doğdu.

Kısa sürede devrimci düşüncelerle tanışan Hasan Özdoğan TKP-ML TİKKO saflarında yerini aldı. Dersim’de gerilla faaliyeti yürüttüğü sırada 1992 ilkbaharında Topçam dağlarına 2 Nolu ABK üyesi olarak görevlendirildi. Bir buçuk yıl bu görevini layıkıyla yerine getiren Hasan Özdoğan, TİKKO Genel Komutanlığınca Bölge Komutanlığı yedek üyeliğine atandı. Sonra, görev bölgesi değiştirilerek Artvin grubunun komutan yardımcılığına verildi.

3 Ocak 1994’te Nilüfer Atav’ın şehit düşmesinden sonra gerilla birliği Yusufeli Karakolu’nu basmaya karar verir. Kamulaştırılan bir minibüsle yola çıktıklarında aramaya denk gelince 24 Ocak 1994 tarihinde Artvin’in Yusufeli ilçesinde T.C. güçleri ile TİKKO gerillaları arasında çatışma çıkar.

Çıkan çatışmada TKP-ML ve TİKKO Genel Komutanlık üyesi aynı zamanda Karadeniz Bölge Komutanı olan Erhan Öztürk, TKP-ML Üyesi, Bölge Komutanlığı yedek üyesi ve Bölge Komutan yardımcısı Hasan Özdoğan, TKP-ML Üyesi ve siyasi komiser İhsan Şimşek, TKP-ML Üyesi ve TİKKO savaşçısı Muharrem Kaya ölümsüzleşir.

Parti adı Ali Haydar- Uzun olan Hasan Özdoğan yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML Üyesi, Karadeniz Bölge Komutanlığı yedek üyesi ve komutan yardımcısıydı.