HBDH: UMUT DEVRİMDE DEVRİM 7. YILINDA

UMUT DEVRİMDE DEVRİM 7. YILINDA

Kürt halkı, kadınlar, farklı inanç ve ulusal topluluklar, emekçiler BAAS sömürgeci diktatörlüğü altında uzun yıllardır sosyal, kültürel, ekonomik katliamlara uğradılar. Sömürgeciliğin ve diktatörlüğün ‘’tarihin sonuna’’ kadar süreceğini ilan edenlerin aksine, halkların ve ezilenlerin özgürlük tutkusu galebe çaldı.

19 Temmuz 2012’de Kobane’de tutuşturulan devrim meşalesi, tüm Rojava kentlerini sardı ve bölge halklarına özgürlük ve eşitlikçi yeni bir yaşamı armağan etti.

Halkların özgülük ve eşitlik isyanı sömürgeci BAAS diktatörlüğünü parçaladı. Halkları, inançları bölüp parçalayan BAAS diktatörlüğünün aksine, Rojava devrimi, bu toprakları eşitlik ve özgürlük bahçesine çevirdi.

Rojava Devrimi, sermaye iktidarı ve faşizmin her türlü sömürü, katliam ve soykırımlarına maruz kalan Ortadoğu ve dünya halklarına umut oldu. ‘’Devrimlerin çağı bitti’’ diyen kapitalist ideolojiye ve onların kokuşmuş, yozlaşmış dünyalarına karşı ‘’yeni bir dünya mümkün’’ şiarını düşten gerçeğe dönüştürdü. Tıpkı Ekim Devrimi gibi devrimler sürecini başlattı. Başlatmakla da kalmadı emperyalistlerin, bölge gerici faşist diktatörlüklerin savaş alanına çevirdiği Ortadoğu’da 8. Yılına girmeyi başardı.

Kadın devrimi olarak gelişen Rojava devrimi, aynı zamanda tüm dünya kadınlarının özgürlük meşalesi olarak bayraklaştı, erkek egemenliğine karşı direnişin timsali oldu.

Kürt, Arap, Ermeni, Süryani, Asuri ve Türkmen halklarımız kendi ulusal varlıklarıyla bir arada demokratik özerk bir sistem inşa ederek yaşıyorlar. Bu özelliği ile de Rojava Devrimi, Ortadoğu’dan tüm dünya ezilenlerine örnek olmaya, ışık saçmaya devam ediyor.

Politik İslamcı faşist IŞİD, El Nusra, ÖSO gibi örgütlere karşı yürütülen savaşta yer almak için binlerce kişi Rojava’ya gelerek özgürlük savaşına katıldı. Enternasyonal dayanışmanın güzel örnekleri yaşandı Rojava’da.

Savaş tehditlerine, engelleme ve ambargolara rağmen devrim, Doğu ve Kuzey Suriye topraklarında kök salmayı başardı. Kuzey ve Doğu Suriye Federasyonu halkları, meclis ve komünlerde örgütlenerek, kendi yönetim sistemlerini ve savunma güçlerini oluşturarak, IŞİD faşizmine ve gerici bölge devletlerinin saldırılarına karşı teslim olmadı, dik durdu. Halklar büyük bir direnç sergiledi, devrimin gelişmesi için halk ordusu YPG-YPJ ile QSD etrafında kenetlendi. Özgürlüğün zaferi, on binlerce şehit ve gaziyle birlikte geldi.

Rojava ve Kuzey Suriye Özerk Yönetiminin en büyük düşmanlarından birisi sömürgeci faşist Türk devletidir. Soykırımcı işgalci faşist Türk devleti Kürt düşmanıdır, ezilen halkların düşmanıdır, farklı inanç gruplarının düşmanıdır, kadınların düşmanıdır, doğanın, yaşamın, emeğin düşmanıdır. Politik İslamcı Faşist IŞİD ne ise AKP-TC de odur.  Bağdadi ne ise Erdoğan da odur.

Politik İslamcı faşist bu blok Rojava devrimine her fırsatta saldırdı. Devrim topraklarını işgal ettiler yağmaladılar, katliamlar yaptılar. Devrime düşmanlıkta sınır tanımadılar. IŞİD, El Nusra, ÖSO özgürlük savaşçıları tarafından sayısız kez yenilgiye uğratıldı. IŞİD’in toprak hakimiyetine son verilerek tarihi bir zafer kazanıldı.

SOYKIRIMCI FAŞİT TÜRK DEVLETİNİN İŞGALİNE GEÇİT YOK

Sömürgeci soykırımcı faşist Türk devleti devrim topraklarına saldırmak için yine fırsat kolluyor. Sınıra yığınak yaparak savaş kışkırtıcılığı yapıyor. Dün, politik İslamcı faşist örgütler eliyle gerçekleştiremediğini şimdi kendi işgalci, katliamcı faşist ordusuyla yapmaya niyetleniyor.

Sömürgeci işgalci faşist Türk devleti, devrim topraklarına karşı savaş hazırlığı içerisindedir. Tüm halkları, ezilenleri, emekçileri, kadınları, gençleri Rojava ve Kuzey-Doğu Suriye Özerk Yönetimi’ni savunmaya ve işgalcilere geçit vermemeye çağırıyoruz.

Halkların Birleşik Devrim Hareketi olarak bu savunmada tereddütsüzce yer alacağımızı ve devrimimizi savunacağımızı ilan ediyoruz.

Türkiye ve Kürdistan devrimi için mücadele yürüten Halkların Birleşik Devrim Hareketi, Ortadoğu’dan tüm dünya ezilenlerine özgürlük kapısını aralayan Rojava devriminin 7. yıldönümünü selamlıyor, devrimin zaferi için mücadeleyi sürdüreceğinin sözünü yineliyor.

Kahrolsun Faşizm Yaşasın Birleşik Mücadelemiz!

Umut Devrimde Devrim 7. Yılında!

Halkların Birleşik Devrim Hareketi