İbrahim Polat

İbrahim Polat

Ölümsüzleştiği tarih: 22 Kasım 1986

İbrahim Polat yoldaş,  22 Kasım 1986’da TKP-ML’nin 3. Konferans hazırlıkları sırasında yaşanan çatışmada Konferans delegeleri; Hüseyin TosunRıza SökmenZeki Uygun, Ünal KüçükbayrakA. Rıza BoyoğluM. Kemal Yılmaz ve savaşçılar Kamile Öztürk ve İsmail Doğan yoldaşla birlikte ölümsüzleşti.

İbrahim Polat yoldaş 1950 yılında Malatya Kürecik’in Çevirme köyünde doğdu. Özellikle 68 kuşağının devrimci hareketinden ciddi olarak etkilenerek Şafak gazetesi etrafında örgütlendi.

Kısa zamanda aktif mücadeleye başlayan İbrahim Polat, 1970-71-72 yıllarında Çevirme köyünde bir duvar gazetesi hazırlayarak kitlelerin sorunlarını anlatıyor ve bu gazeteye Kış Baba adıyla yazılar yazıyordu.

Bu süreçte İbrahim Kaypakkaya ve yoldaşlarıyla tanışan İbrahim Polat, onun düşüncelerinden etkilendi ve Şafak Revizyonizmi’ne karşı mücadele etti. TKP-ML TİKKO’nun kuruluşuyla birlikte Parti saflarında aktif mücadeleye başlayarak İbrahim Kaypakkaya ile birlikte Sinan Cemgil’i ihbar eden Mustafa Mordeniz’in cezalandırılmasında görev aldı. Bu eylemin ardından aranır duruma düştü.

İbrahim Polat yoldaş 1974’te ise illegal yollardan Almanya’ya gider. Burada kısa sürede yeniden Partiyle ilişki kurar. Bu süreçten sonra Batı Avrupa’da mücadele yürütür.

TKP-ML 3. Konferans Yurtdışı Delegesi olarak seçilir.

Partinin 3. Konferansı’na Yurtdışı delegesi olarak katılmak için bulunduğu Dersim’de 22 Kasım 1986’da yaşanan çatışmada 8 yoldaşıyla birlikte ölümsüzleşir.

İbrahim Polat yoldaş, ölümsüzleştiğinde TKP-ML üyesidir.

*****

İbrahim Polat yoldaşla ilgili basında yer alan haber, yorum ve makale:

“Şanlı Partimiz TKP/ML Yanılgılarından Dersler Çıkararak Savaşını Sürdürecek, Faşist Türk Devletinin Sevinci Kursağında Kalacaktır!”

İŞÇİ-KÖYLÜ KURTULUŞU, Sayı: 75, Aralık 1986, Sayfa 1, 6 ve 7

(3. Konferans Delegeleri-Hürmek Ölümsüzleriyle ilgili İşçi-Köylü Kurtuluşu’nda çıkan bir. Haberde dönemin koşulları gereği kimi hatalı ve eksik bilgiler vardır. ed.)

*****

“Kasım ayında Dersim’de katledilen yoldaşlarımızın ve Ocak ayında andığımız tüm Parti şehitlerimizin ölümsüz anıları, işçilere ve tüm ezilenlere mücadele çağrısıdır:

Hiçbir Katliam Partimizin İlerleyişini, Faşist Diktatörlüğün de Çöküşünü Engelleyemez!”

İŞÇİ-KÖYLÜ KURTULUŞU, Sayı: 76, Ocak 1987, Sayfa, 1, 5, 6 ve 7

“Fedakarlık ve Alçakgönüllülüğün Sembolü; İBRAHİM POLAT!”

İŞÇİ-KÖYLÜ KURTULUŞU, Sayı: 76, Ocak 1987, Sayfa 5

İbrahim Polat yoldaş hakkında bir makale, “Fedakarlık ve Alçakgönüllülüğün Sembolü; İBRAHİM POLAT!” ikk-sayi-76-Ocak-1987, sayfa 5