İbrahim Polat

İbrahim Polat

Ölümsüzleştiği tarih: 22 Kasım 1986

İbrahim Polat yoldaş 1950 yılında Malatya Kürecik’in Çevirme köyünde doğdu. Özellikle 68 kuşağının devrimci hareketinden ciddi olarak etkilenerek Şafak gazetesi etrafında örgütlendi.

Kısa zamanda aktif mücadeleye başlayan İbrahim Polat, 1970-71-72 yıllarında Çevirme köyünde bir duvar gazetesi hazırlayarak kitlelerin sorunlarını anlatıyor ve bu gazeteye Kış Baba adıyla yazılar yazıyordu.

Bu süreçte İbrahim Kaypakkaya ve yoldaşlarıyla tanışan İbrahim Polat, onun düşüncelerinden etkilendi ve Şafak Revizyonizmi’ne karşı mücadele etti. TKP-ML TİKKO’nun kuruluşuyla birlikte Parti saflarında aktif mücadeleye başlayarak İbrahim Kaypakkaya ile birlikte Sinan Cemgil’i ihbar eden Mustafa Mordeniz’in cezalandırılmasında görev aldı. Bu eylemin ardından aranır duruma düştü.

İbrahim Polat yoldaş 1974’te ise illegal yollardan Almanya’ya gider. Burada kısa sürede yeniden Partiyle ilişki kurar. Bu süreçten sonra Batı Avrupa’da mücadele yürütür.

TKP-ML 3. Konferans Yurtdışı Delegesi olarak seçilir.

Partinin 3. Konferansı’na Yurtdışı delegesi olarak katılmak için bulunduğu Dersim’de 8 yoldaşıyla birlikte ölümsüzleşir.

İbrahim Polat yoldaş, ölümsüzleştiğinde TKP-ML üyesidir.