İsmail Kaya

İsmail Kaya

Ölümsüzleştiği tarih: 1 Ağustos 1986

İsmail Kaya yoldaş, 1 Ağustos 1986 çatışmasında Doğan Memeçil, Yusuf YıldırımAli DemirCahit Oğuzİmam Utan, Süleyman KayaYusuf Tosun ve Cumhur İçöz yoldaşlarla birlikte ölümsüzleşti.

1960 yılında Sivas-Divriği Ovacık Köyü doğumlu olan İsmail Kaya yoldaş, yoksullukla geçen çocukluk yıllarının sonunda daha 7 yaşındayken tüberküloz hastalığına yakalanır. Hastalığından dolayı okula devam edemez. Köyde tedavi olanakları olmadığı için ailesi onu İstanbul’a abisinin yanına gönderir. Burada okula tekrar başlar. Okuldan arta kalan zamanda da Kadıköy ve Üsküdar’da seyyar satıcılık yapmaya başlar.

1974 yılında lise öğrenimi döneminde TKP-ML’nin düşünceleriyle tanışır. 1980 AFC sonrası tutuklanarak bir yıla yakın hapishanede kalır.

Tutukluluk süresi biter bitmez köyüne dönerek burada örgütlenme faaliyeti yürütmeye başlar. Bu faaliyet paralelinde aynı yıl TİKKO gerilla birliği Sivas’ta faaliyet sürdürmeye başlamıştır.

TKP-ML, 1986 yılında bir yandan Konferans hazırlıklarını yaparken bir yandan da TİKKO’ya gerilla aktarımı yapar. İsmail Kaya da o dönemde TİKKO gerillası olur.

İsmail Kaya yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML ileri militanı, TİKKO savaşçısıdır.

********

İsmail Kaya yoldaşla ilgili basında çıkan haber, yorum ve makale:

“KOMPRADOR PATRON-AĞA DEVLETİNDEN 9 YOLDAŞIMIZIN ÖLÜMÜ İLE BİTEN 1 AĞUSTOS 1986/DERSİM-OVACIK KATLİAMININ HESABINI SORACAĞIZ!”

[1 Ağustos Ölümsüzleri hakkında TKP/ML 1 No’lu  Bölge Komitesi’nin Ağustos/1986 tarihli açıklaması]

İŞÇİ-KÖYLÜ KURTULUŞU, Sayı: 73, Ağustos-Eylül 1986, Sayfa 1, 2, 3, 4, 5 ve 6

*****

İsmail Kaya yoldaşla ilgili kısa bir bilgi, isci-koylu-kurtulusu-sayi-73-Eylul-1986_Sayfa 5