Kamile Öztürk

Kamile Öztürk

Ölümsüzleştiği tarih: 22 Kasım 1986

Kamile Öztürk yoldaş, 22 Kasım 1986’da TKP-ML’nin 3. Konferans hazırlıkları sırasında yaşanan çatışmada Konferans delegeleri; Hüseyin TosunRıza SökmenZeki Uygunİbrahim PolatÜnal KüçükbayrakA. Rıza BoyoğluM. Kemal Yılmaz ve TİKKO gerillası İsmail Doğan yoldaşla birlikte ölümsüzleşti.

Kamile Öztürk yoldaş 28 Şubat 1956’da Çorum Alaca-Eskiyapar köyünde doğdu.

TKP-ML ile 1980 yılında Ankara’da örgütsel ilişki kurdu. 1982 yazında Çukurova bölgesinde partinin işçi faaliyeti yürütmesi için görevlendirildi.

Bir ay gibi kısa bir süre sonra Mersin’de Siteler semtinde bir taraftara bırakılan iki valizi almaya gittiğinde polisin önceden kurduğu pusu sonucu esir düştü.

Düşman sıradan birinin ele geçirilmediğini organ raporlarından biliyordu. Bu yüzden de tüm işkence yöntemlerini uygulayarak yoldaşa yüklendi. Ağır işkencelerle yetinmeyen düşman işkencecilerinden Mustafa … adlı bir halk düşmanı tarafından tecavüze uğradı.

Kamile Öztürk yoldaş işkencelerden düşmana karşı daha da kinlenerek ve başı dik bir duruşla çıktı ve direnişini mahkeme salonlarına taşıdı. Sorgu sırasında yaşananları bütün çıplaklığıyla aktararak yargılanan değil, yargılayan oldu.

Kamile Öztürk yoldaş tahliyesinden bir süre sonra gerilla bölgesinde görevlendirildi.

Parti adı “Nuray” olan Kamile Öztürk yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML İleri Militanı, TİKKO Savaşçısıydı.

*******

Kamile Öztürk yoldaşla ilgili basında yer alan haber, yorum ve makale:

“Şanlı Partimiz TKP/ML Yanılgılarından Dersler Çıkararak Savaşını Sürdürecek, Faşist Türk Devletinin Sevinci Kursağında Kalacaktır!”

İŞÇİ-KÖYLÜ KURTULUŞU, Sayı: 75, Aralık 1986, Sayfa 1, 6 ve 7

(3. Konferans Delegeleri-Hürmek Ölümsüzleriyle ilgili İşçi-Köylü Kurtuluşu’nda çıkan bir. Haberde dönemin koşulları gereği kimi hatalı ve eksik bilgiler vardır. ed.)

*****

“Kasım ayında Dersim’de katledilen yoldaşlarımızın ve Ocak ayında andığımız tüm Parti şehitlerimizin ölümsüz anıları, işçilere ve tüm ezilenlere mücadele çağrısıdır:

Hiçbir Katliam Partimizin İlerleyişini, Faşist Diktatörlüğün de Çöküşünü Engelleyemez!”

İŞÇİ-KÖYLÜ KURTULUŞU, Sayı: 76, Ocak 1987, Sayfa, 1, 5, 6 ve 7

“Mücadelemizde Bir Tohum Daha Toprağa Düştü:

Kamile Öztürk Yoldaş’ın Onurlu Mücadelesi, Tüm Ezilen ve Sömürülen Kadınlarımıza Işık Tutuyor!”

İŞÇİ-KÖYLÜ KURTULUŞU, Sayı: 76, Ocak 1987, Sayfa 6, 17

Kamile Öztürk yoldaş hakkında kısa bir makale, “Mücadelemizde Bir Tohum Daha Toprağa Düştü: Kamile Öztürk Yoldaş’ın Onurlu Mücadelesi, Tüm Ezilen ve Sömürülen Kadınlarımıza Işık Tutuyor!” ikk-sayi-76-Ocak-1987, sayfa 6
Kamile Öztürk yoldaş hakkında kısa bir makale, “Mücadelemizde Bir Tohum Daha Toprağa Düştü: Kamile Öztürk Yoldaş’ın Onurlu Mücadelesi, Tüm Ezilen ve Sömürülen Kadınlarımıza Işık Tutuyor!” ikk-sayi-76-Ocak-1987, sayfa 17
Hürmek Ölümsüzleriyle ilgili bir afiş; ikk-sayı-95_Ekim-Kasım-1990-Sayfa 36 (Aynı afişte Mustafa Sarıtaş, Şenol Yol [Özyurt] yoldaşlar)

*******

Dersim Hürmek Ölümsüzleri için söylenen bir şarkı

(TİKKO Müzik Topluluğu: Yetiş Yalnız (Ahmet) ve Umut Polat (Cem)-Sürecek)