Katledilişinin 51. yılında TKP-ML Ortadoğu Parti Komitesi İbrahim Kaypakkaya anma etkinlikleri gerçekleştirdi

Katledilişinin 51. yılında TKP-ML Ortadoğu Parti Komitesi İbrahim Kaypakkaya anma etkinlikleri gerçekleştirdi

Ortadoğu’dan Savaş Cephelerinden Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya!

TKP-ML TİKKO savaşçıları, militanları emperyalist saldırganlığa, TC faşizminin işgalciliğine karşı Ortadoğu’dan, savaş cephelerinden Türkçe, Kürtçe, Arapça, Ermenice “Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya” sloganını haykırdı.

Farklı zamanlarda gerçekleştirilen etkinliklerde açılış konuşmaları, sanatçı Keremo tarafından yönetmenliği yapılan Rê û Rêç (Yol ve İz) belgeseli ve Ortadoğu Parti Komitesi adına konuşmalar yapıldı. Kan gölüne çevrilen Ortadoğu topraklarında gerçekleştirilen 18 Mayıs anma etkinlikleri komünist önder İbrahim Kaypakkaya başta olmak üzere tüm devrim ve komünizm mücadelesinde ölümsüzleşenler için bir dakikalık saygı duruşları ile başladı.

“Onu sizlere anlatmaktan gurur ve onur duyuyoruz!”

TKP-ML Ortadoğu Parti Komitesi adına yapılan konuşma “Saklanmaya çalışılan meşale, Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya’nın ardılları olarak bugün bu topraklarda olmak onu sizlere anlatmaktan gurur ve onur duyuyoruz” cümleleri ile başlayan konuşma “18 Mayıs 1973 tarihinden bugüne yarım asırlık zaman diliminde ortaya koyduğu komünist fikirler mücadeleler tarihinin gelişim seyri içinde onun görüşlerini sadece doğrulamakla kalmamış aynı zamanda güncel kılmıştır. İşte bundandır ki Pratiğimizde Bilinç, Bilincimizde Rehberdir İbrahim Kaypakkaya!” cümleleri ile devam etti.

Yine konuşmada İbrahim Kaypakkaya’nın Kürt sorunu, Kemalizm ve silahlı mücadeleden kopuşunun sadece Türkiye halkı için değil Ortadoğu halkları içinde önem taşıdığı ve bu açıdan onun fikirlerinin Ortadoğu nezdinde de anlaşılması gerektiğine dair vurgular yapıldı.

İbrahim Kaypakkaya’nın yaşamı ve mücadelesinin anlatımının yapıldığı konuşma O’nun sadece Türkiye ve Türkiye Kürdistanı’nın önderi olmadığının belirtildiği konuşma “Nerede haksızlık, zulüm, işgal varsa buna karşı olan tüm mücadeleler O’nun fikirleri ışığında ivme kazanacaktır. Komünist ideolojisi ve pratiği ile yolumuzu aydınlatan İbrahim Kaypakkaya Türkiye ve Türkiye Kürdistanı topraklarında doğmuş bir ideolojinin önderi olsa da bugün bizlerde bu topraklarda O’nun düşüncesi ile tanışmış olmaktan onur ve gurur duyuyoruz. Biliyoruz ki İbrahim Kaypakkaya Ortadoğu topraklarının da Komünist Önderidir. Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya Ölümsüzdür” cümleleri ile sona erdi.

Anma etkinlikleri program akışı içerisinde TKP-ML Ortadoğu Parti Komitesi konuşmasının ardından komünist önder İbrahim Kaypakkaya’nın Türkiye ve T.Kürdistanı’ndaki ayak izlerinin peşine düşme hikâyesi Rê û Rêç (Yol ve İz) isimli belgeselin gösterimleri yapıldı.