Naciye Büyük

Naciye Büyük

Ölümsüzleştiği tarih: 19 Temmuz 2009

Naciye Büyük yoldaş, Sivas’ın Boğazören köyünde yoksul Kürt Alevi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Çocuk yaşta zorla evlendirilmek istenmiştir. Henüz 14 yaşındayken zorla evlendirilmeye karşı direnmiş iki yıl sonra eşinden ayrılmıştır. 18 yaşında yine ayrıldığı eşiyle ikinci kez zorla evlendirilmiştir. Naciye Büyük yoldaş, buna rağmen tekrar eşinden ayrılmıştır.

İstanbul’da çalıştığı Kartal ekmek fabrikasında devrimci fikirlerle tanışmıştır. Bir süre sonra Almanya’ya yerleşmiştir. Almanya’da başta kadın ve yayın alanları olarak üzere demokratik faaliyetlerde aktif olarak yer almıştır.

Naciye Büyük yoldaşımız, kendine has özellik ve güzellikleri, sınıf mücadelesine bağlılığı ve samimiyeti ile etrafındaki herkesin yüreğinde özel bir yer etmiş, alçak gönüllülüğü, paylaşımcılığı, devrim ateşine sürekli odun taşıyan militan ruhuyla büyük – küçük herkesin sevgili “Naciye Ablası” olmayı başarabilmiştir.

Naciye Büyük yoldaş, 15 Temmuz gecesi beyin kanaması geçirerek hastaneye kaldırılmış ve 19 Temmuz 2009’da ölümsüzleşmiştir.

Devrimci çalışmaları nedeniyle Stuttgart Tohum Kültür Derneği tarafından Onur Üyesi olarak kabul edilmiştir.

Naciye Büyük yoldaş ölümsüzleştiğinde partimizin taraftarıydı.