Naki Göksu

Ölümsüzleştiği tarih: 8 Haziran 1991

Malatya doğumlu olan Naki Göksu (Ünal), TKP-ML ile 88-89 yıllarında üniversitedeyken tanışır. Okulda gençlik faaliyetine aktif bir TMLGB militanı olarak katılır. Cesur, gözüpek oluşu yanısıra askeri yönüyle de öne çıkar. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde son sınıfta mezuniyet tezini hazırlarken gerillaya katılmaya karar verir.

TMLGB’nin açtığı “Komünist Gençlik gerilla cephesine” kampanyasına ilk yanıt verenlerdendir. O dönem TKP-ML KBK (Kürdistan Bölge Komitesi) yeteneklerinden ötürü Naki’yi kısa dönem şehir askeri çalışmalarında görevlendirir. Bu 1-2 ay sürecinde kamulaştırma ve cezalandırma türünden eylemlerde başarıyla, atılganlığıyla ve gözüpekliğiyle yer alır ve yoldaşlarının sevgi ve güvenini de kazanır.

Gerillalığı üstüste çatışmalarla başlar. Haziran 91’de TKP-ML’ye bağlı gerilla birliği düşmanın pususuna düşer. Çıkan çatışma on saat sürer. Naki yaralanır ve birlikten ayrı düşer. Bir gün sonra yaralı olarak bir köye gider ve orada tekrar pusuya düşer. Yaralı halde son mermisine kadar savaşır. Ve sağ olarak düşmana tutsak düşer. Naki Göksu’yu yaralı haliyle Mazgirt’e bağlı Ataçınar köyüne getiren düşman, köylülerin önünde yoldaşlarının yerini söylemesi ve pişmanlık getirmesi amacıyla işkence yapar. Değil sır vermek, en ufak bir tereddüt göstermeyen Naki, düşmanı acze düşürür. Zavallı duruma düşen binbaşı orada köylülerin gözü önünde Naki Göksu’yu kurşuna dizer. Tarih 8 Haziran 1991’dir.