Naki Göksu

Naki Göksu

Ölümsüzleştiği tarih: 8 Haziran 1991

Malatya doğumlu olan Naki Göksu yoldaş, devrimci düşüncelerle ve partimizin görüşleriyle 1988-89 yıllarında üniversite öğrenimi sırasında tanışır. Öğrenci gençliğin akademik demokratik mücadelesi içinde yer alır. Partimizin komsomol örgütü TMLGB’de örgütlenir.

Naki Göksu yoldaş, devrimci mücadele içinde cesur, gözüpek oluşu yanısıra askeri yönüyle de öne çıkar. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde son sınıfta mezuniyet tezini hazırlarken gerilla mücadelesine katılmaya karar verir.

TMLGB’nin açtığı “Komünist Gençlik Gerilla Cephesine” kampanyasına ilk yanıt verenlerdendir.

O dönem TKP-ML KBK (Kürdistan Bölge Komitesi) yeteneklerinden ötürü Naki Göksu yoldaşı kısa dönem şehir askeri çalışmalarında görevlendirir. Bu 1-2 ay sürecinde kamulaştırma ve cezalandırma türünden eylemlerde başarıyla, atılganlığıyla ve gözüpekliğiyle yer alır ve yoldaşlarının sevgi ve güvenini de kazanır.

Gerillalığı üstüste çatışmalarla başlar. Haziran 91’de TKP-ML’ye bağlı gerilla birliği düşmanın pususuna düşer. Çıkan çatışma on saat sürer. Naki yaralanır ve birlikten ayrı düşer. Bir gün sonra yaralı olarak bir köye gider ve orada tekrar pusuya düşer. Yaralı halde son mermisine kadar savaşır. Ve sağ olarak düşmana tutsak düşer.

Naki Göksu yoldaşı yaralı haliyle Mazgirt’e bağlı Ataçınar köyüne getiren düşman, köylülerin önünde yoldaşlarının yerini söylemesi ve pişmanlık getirmesi amacıyla işkence yapar. Değil sır vermek, en ufak bir tereddüt göstermeyen Naki Göksu yoldaş, düşmanı acze düşürür. Zavallı duruma düşen binbaşı köylülerin gözü önünde Naki Göksu’yu kurşuna dizer. Tarih 8 Haziran 1991’dir.

Parti adı “Ünal” olan Naki Göksu yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML İleri Militanı, TİKKO Savaşçısıydı.

****

Naki Göksu yoldaşla ilgili basında çıkan haber, yorum ve makale:

TKP-ML TMLGB Naki Göksu Eğitim Kampı
Naki Göksu yoldaş hakkında bir haber küpürü-TİHV Raporu-1991-sayfa-70
Naki Göksu yoldaş hakkında basında çıkan haberler

 

Naki Göksu yoldaş ve Palu Ölümsüzleri hakkında bir makale; “Palu’da 4 Direniş Sembolümüzü Şehit Verdik”, ikk-sayı-103_ Temmuz-Aralık-1991, sayfa 13
Naki Göksü yoldaşın ölümsüzleştiği çatışmaya dair bir değerlendirme, “PALU VE MAZGİRT ÇATIŞMASINDAN ÇIKARILMASI GEREKEN DERSLER”, ikk-sayı-104_Ocak-1992, sayfa 12
Naki Göksü yoldaşın ölümsüzleştiği çatışmaya dair bir değerlendirme, “PALU VE MAZGİRT ÇATIŞMASINDAN ÇIKARILMASI GEREKEN DERSLER”, ikk-sayı-104_Ocak-1992, sayfa 13