Nubar Ozanyan Askeri Törenle Anıldı

Komutan Nubar Ozanyan Rojava’da yapılan askeri törenle anıldı

TKP-ML üyesi ve TİKKO’nun Rojava Komutanı Nubar Ozanyan ölümsüzlüğünün ikinci yılında Rojava’nın Haseke bölgesinde gerçekleştirilen bir askeri törenle anıldı.

24 Nisan 2019’da Ermeni halkının özsavunma gücü olarak kurulan ve ismini TKP-ML TİKKO komutanlarından Nubar Ozanyan’dan alan Ermeni Taburu ve TKP-ML tarafından gerçekleştirilen törene, DKP/BÖG, MLKP, MKP, DKP/Birlik, TKEP/L, YPG, YPJ Asuri Askeri Meclisi, Süryani Askeri Meclisi ve Şehit Aileleri kurumlarının yanısıra Kürt, Arap ve Ermeni halkından çok sayıda kişi katıldı.

Ş. Nubar Ozanyan Taburu adına Ermenice ve Arapça konuşmalar yapıldı. Tabur Komutanlığı adına yapılan ve “Eğer bir insan kendi topraklarında şehit düşüyorsa bu onurlu bir davranıştır. Ama eğer insan başka halklar için başka topraklarda kendini feda ediyorsa bu çok daha onurlu bir davranıştır” denilen konuşmalarda Nubar Ozanyan’ın tüm sınırları parçalayarak, Türk, Kürt, Arap, Ermeni, Süryani halklar arasında hiçbir ayrım yapmadan onlar için savaştığı belirtildi. “Hiçbir zaman kendi kişisel çıkarlarını düşünmeden her zaman halkı ve yoldaşları için yaşadı ve savaştı” denilen açıklama “O ezilen halklar için büyük bir miras bıraktı. Onun kahramanlığını asla unutmayacağız. Sözümüzü yineliyoruz. Onun taburu olarak her zaman komutanımızın izinden yürüyeceğiz” şeklinde sonlandırıldı.

TKP-ML TİKKO Rojava Komutanlığı adına Meral Berna, Kürtçe bir konuşma yaptı. Konuşmasına tüm devrim ve komünizm şehitlerini anarak başlayan Meral, tüm ömrünü devrim ve komünizm mücadelesinde geçiren Nubar Ozanyan’ın nerede bir direniş varsa orada yer aldığını belirtti. Onun hem öğrencisi hem de yoldaşı olmaktan gurur duyduklarını belirten Meral, sonuna kadar onun mücadelesinin takipçisi olacaklarını söyledi. TKP-ML’nin gerçekleştirdiği 1. Kongresini Nubar Ozanyan’a atfettiklerini ifade eden Meral, bir devrim savaşçısı olarak “Ozanyanlaşma” vurgusu yaptı. Faşist TC devletinin Irak Kürdistanı’nda devam eden işgal operasyonları ve Rojava’ya yönelik tehditlerine değinen Berna, eylemleri büyütme, birleşik mücadeleyi ileriye taşıma ve şehitlerin hayallerini gerçekleştirme sözü vererek konuşmasını tamamladı.

Ardından Enternasyonalist Özgürlük Taburu adına söz alan Tekoşer Robin, Nubar Ozanyan’ın gerçek bir enternasyonalist olarak halkların kurtuluşu için mücadele ettiğini, birçok yerde mücadeleye katıldığını söyledi. Tekoşer Robin, konuşmasını “Bütün yaşamında gösterdiği fedakarlık onun yoldaşlarının ve onu hatırlayanların yüreğini dolduruyor bundan dolayı Nubar Ozanyan’ın anısı bize güç veriyor” sözleriyle sonlandırdı.