Osman Naci Güven

Osman Naci Güven

Ölümsüzleştiği tarih: 21 Nisan 1977

Liseli gençliğin aktif faaliyetini sürdüren bir militandı Osman Naci Güven yoldaş. Bahçelievler Lisesinin önde gelen devrimci-demokrat öğrencilerinden olan Naci Güven, yürüttüğü demokratik halk iktidarı mücadelesi nedeniyle sömürücü sınıfların devrimci gençlik içindeki hedeflerinden biri haline gelmişti.

Lisede yürütülen anti-faşist mücadele sonucunda gün geçtikçe marjinalleşen ve etki güçlerini yitiren gerici güçler, karanlık bir tezgah hazırlar.

21 Nisan 1977 ortalarında okuldan çıkan öğrencilerin üzerine ateş açan paramiliter güçler Naci Güven’in ölümsüzler kervanına katılmasına, birkaç devrimci-demokrat öğrenci arkadaşının da yaralanmasına sebep oldular.

Bu faşist terör, devrimci demokratik öğrenci gençlik başta olmak üzere duyarlı işçi ve emekçi çevrelerde büyük tepkiye neden olmuş, basın açıklamaları, boykot ve kınama eylemleriyle saldırı kınanıp ölümsüzleşenler ve yaralılar sahiplenilmişti.

Bahçelievler Lisesi önünde düzenlenen cenaze töreninin ardından binlerce insanın katıldığı kitlesel yürüyüşle Naci Güven’in cenazesi Bahçelievler Lisesi’nden Kocasinan Mezarlığı’na kadar omuzlarda taşınarak, bu mezarlıkta toprağa verilmiştir.

Naci Güven yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML Militanıydı.

******

Osman Naci Güven yoldaşla ilgili basında yer alan haber, yorum ve makale:

“Parti Şehitlerini Anma Haftasında,

DHD ve Sınıfsız Toplum Yaratma

 Mücadelemizde Şehit Düşen

Yoldaşlarımızı Anıyoruz!”

[Ocak 1984 Numarasız Özel İşçi-Köylü Kurtuluşu sayısı]

Osman Naci Güven, Özcan Eşigül, Halit Koca ve Hüseyin Ceylan yoldaşlar, ikk-NOS-Ocak-1984, sayfa 76

******

Naci Güven yoldaşın ölümsüzleştiği faşist saldırıya dair burjuva gazetelerde yer alan bir haber küpürü.

Naci Güven yoldaş (ortada)

Naci Güven yoldaş

Naci Güven yoldaş

Naci Güven yoldaş

 Naci Güven yoldaşla ilgili bir haber küpürü

Naci Güven yoldaşın katledilmesiyle ilgili bir haber küpürü

Naci Güven yoldaşın katledilmesinden sonra yapılan protesto eylemi ve yürüyüş

Bir gösteride kitleler Naci Güven yoldaşın resminin bulunduğu bir pankart taşırken

“YURTSEVER DEMOKRATİK

EĞİTİM MÜCADELEMİZDE

FAŞİSTLERCE KATLEDİLDİ

NACİ GÜVEN (1958-

KAHROLSUN İKİ SÜPER DEVLET !..

KAHROLSUN FAŞİZM, SOSYAL-

FAŞİZM !…

LİSE-DER”

“PATRON-AĞA DÜZENİNE KARŞI DEMOKRATİK HALK EĞİTİM KAVGASINDA O. NACİ GÜVEN (1958…) FAŞİSTLER TARAFINDAN ŞEHİT EDİLDİ ANISI YÜREĞİMİZDE YAŞAYACAK KAHROLSUN FAŞİZM GENÇLİK BİRLİĞİ” Yükseköğrenim Gençlik Birliği’nin gazeteye verdiği ilan.

– “(Vatan: 315) | O. Naci Güven (1958…)”. Gençlik Birliği. Vatan. 24 Nisan 1977. Sayfa: 7.

 

Naci Güven yoldaş

“Yurtsever demokratik eğitim mücadelesinde faşist katiller tarafından katledildi [fotoğraf] Naci Güven (1958 – ….) Kahrolsun Amerikan ve Sovyet Sosyal Emperyalizmi! Kahrolsun Faşizm Sosyal Faşizm! LİSE-DER”

Tüm-Liseliler Birleşme ve Dayanışma Derneği (LİSE-DER) yaka kartı.

Naci Güven yoldaş

Naci Güven yoldaşın katledildilmesinden sonra okul arkadaşlarının İstanbul Taksim’de bayrağı yarıya indirmelerine dair bir haber küpürü.

Osman Naci Güven’in katledilmesinden sonra okul boykotu haber küpürü.

Lise-Der’li olan Osman Naci Güven’in katledilmesinden sonra okul arkadaşları “Liseli- DEV GENÇ” tarafından verilen ilan.

 

Naci Güven yoldaşın katledilmesi ve sonrasında bu katliamın protesto edilmesi ve yürüyüşe dair dönemin burjuva gazetelerinde yer alan haber küpürleri:

– “AÖS’den çıkan öğrencilere ateş açıldı 5 kişi yaralandı”. Vatan. 23 Nisan 1977. Sayfa: 1. – “Dün bir liseli daha öldürüldü”. Hürriyet. 22 Nisan 1977. Sayfa: 3.

– “Bahçelievler Lisesi’ndeki çatışmada bir öğrenci öldü dört de yaralı var”. Günaydın. 22 Nisan 1977. Sayfa: 2. – “Okuldan çıkan liselilere yaylım ateşi açıldı bir öğrenci öldürüldü”. Tercüman. 22 Nisan 1977. Sayfa: 1.

– “AÖS’den …”. agy. – “Bakırköy’de bir lise öğrencisi öldürüldü”. Milliyet. 22 Nisan 1977. Sayfa: 1. – “Güven’in arkadaşları yürüyüş yaptı. Güngör toprağa verildi”. Milliyet. 26 Nisan 1977. Sayfa: 1.