Osman Naci Güven

Osman Naci Güven

Ölümsüzleştiği tarih: 21 Nisan 1977

Liseli gençliğin aktif faaliyetini sürdüren bir militandı Osman Naci Güven yoldaş. Bahçelievler Lisesinin önde gelen devrimci-demokrat öğrencilerinden olan Naci Güven, yürüttüğü demokratik halk iktidarı mücadelesi nedeniyle sömürücü sınıfların devrimci gençlik içindeki hedeflerinden biri haline gelmişti.

Lisede yürütülen anti-faşist mücadele sonucunda gün geçtikçe marjinalleşen ve etki güçlerini yitiren gerici güçler, karanlık bir tezgah hazırlar.

21 Nisan 1977 ortalarında okuldan çıkan öğrencilerin üzerine ateş açan paramiliter güçler Naci Güven’in ölümsüzler kervanına katılmasına, birkaç devrimci-demokrat öğrenci arkadaşının da yaralanmasına sebep oldular.

Bu faşist terör, devrimci demokratik öğrenci gençlik başta olmak üzere duyarlı işçi ve emekçi çevrelerde büyük tepkiye neden olmuş, basın açıklamaları, boykot ve kınama eylemleriyle saldırı kınanıp ölümsüzleşenler ve yaralılar sahiplenilmişti.

Bahçelievler Lisesi önünde düzenlenen cenaze töreninin ardından binlerce insanın katıldığı kitlesel yürüyüşle Naci Güven’in cenazesi Bahçelievler Lisesi’nden Kocasinan Mezarlığı’na kadar omuzlarda taşınarak, bu mezarlıkta toprağa verilmiştir.

Naci Güven yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML Militanıydı.

Osman Naci Güven ile ilgili Yükseköğrenim Gençlik Birliği’nin bildirisi (22 Nisan 1977)

******

Osman Naci Güven yoldaşla ilgili basında yer alan haber, yorum ve makale:

“Parti Şehitlerini Anma Haftasında,

DHD ve Sınıfsız Toplum Yaratma

 Mücadelemizde Şehit Düşen

Yoldaşlarımızı Anıyoruz!”

[Ocak 1984 Numarasız Özel İşçi-Köylü Kurtuluşu sayısı]

Osman Naci Güven, Özcan Eşigül, Halit Koca ve Hüseyin Ceylan yoldaşlar, ikk-NOS-Ocak-1984, sayfa 76

******

Osman Naci Güven yoldaşla ilgili burjuva basında çıkan haber küpürleri:

“PATRON-AĞA DÜZENİNE KARŞI DEMOKRATİK HALK EĞİTİM KAVGASINDA O. NACİ GÜVEN (1958…) FAŞİSTLER TARAFINDAN ŞEHİT EDİLDİ ANISI YÜREĞİMİZDE YAŞAYACAK KAHROLSUN FAŞİZM GENÇLİK BİRLİĞİ” Yükseköğrenim Gençlik Birliği’nin gazeteye verdiği ilan. – “(Vatan: 315) | O. Naci Güven (1958…)”. Gençlik Birliği. Vatan. 24 Nisan 1977. Sayfa: 7.
“Yurtsever demokratik eğitim mücadelesinde faşist katiller tarafından katledildi [fotoğraf] Naci Güven (1958 – ….) Kahrolsun Amerikan ve Sovyet Sosyal Emperyalizmi! Kahrolsun Faşizm Sosyal Faşizm! LİSE-DER” Tüm-Liseliler Birleşme ve Dayanışma Derneği (LİSE-DER) yaka kartı.
Lise-Der’li olan Osman Naci Güven’in katledilmesinden sonra okul arkadaşları “Liseli- DEV GENÇ” tarafından verilen ilan.