Özgür Kemal Karabulut

Ölümsüzleştiği tarih:  20 Ekim 1997

Yozgat ili Çekerek ilçesi Kırkdilim köyünde 1974 yılında doğan Özgür Kemal Karabulut küçük yaşlardan itibaren devrimci mücadeleye sıcak bakan bir ortamda yetişmişti. 1989 yılında TKP-ML’nin düşünceleri ile tanışır. Kısa bir sürede TMLGB içinde örgütlenerek 1992 yılında profesyonel faaliyete katılır.

İstanbul TMLGB faaliyetinde Üniversite komitesi, il komitesi vb. sorumluluklar alır. 1994 yılında hiç tereddütsüz TKP-ML’nin iradesinden yana tavır alarak tasfiyeciliğe karşı amansız mücadele eder. 1995 yılında TKP-ML’ye karşı girişilen bir operasyonda gözaltına alınır ve tutuklanır.

İşkencehanelerde ve zindanlarda da aynı direniş geleneğini sürdürür. 1996 yılında hapishaneden çıkar çıkmaz gerilla alanında mücadelesine devam eder. 2 No’lu gerilla bölgesinde yoğun çaba, emek ve özverili davranışlarıyla gerillanın Bakış’ı olmuştur. Tokat İl Komitesi’nin bir üyesi olarak görev yaparken aynı zamanda Karadeniz 2 No’lu Bölge Komutanlığı’na bağlı olarak çalışır.

Ölümsüzleştiğinde TKP-ML Aday Üyesi olan Özgür Kemal, 20 Ekim 1997’de bir görevi yerine getirirken Amasya’nın Taşova ilçesinde alçakça ihbar edilerek bir yoldaşı ile birlikte kuşatılır. Düşmanın “teslim ol” çağrılarına silahıyla yanıt verir ve çıkan çatışmada ölümsüzleşir. İhbarcısı TİKKO tarafından Bakış’ın kendi silahıyla cezalandırılarak yerine getirilir.