Özgür Kemal Karabulut

Özgür Kemal Karabulut

Ölümsüzleştiği tarih:  20 Ekim 1997

Yozgat ili Çekerek ilçesi Kırkdilim köyünde 1974 yılında doğan Özgür Kemal Karabulut yoldaş küçük yaşlardan itibaren devrimci mücadeleye sıcak bakan bir ortamda yetişmişti. 1989 yılında TKP-ML’nin düşünceleri ile tanıştı. Kısa bir sürede komsomol örgütlenmesi TMLGB içinde örgütlenerek 1992 yılında profesyonel devrimci faaliyete katıldı.

İstanbul TMLGB faaliyetinde Üniversite komitesi, il komitesi vb. sorumluluklar aldı. 1995 yılında TKP-ML’ye karşı gerçekleştirilen bir düşman operasyonunda gözaltına alındı ve tutuklandı. İşkencehanelerde ve zindanlarda da aynı direniş geleneğini sürdürdü.

1996 yılında hapishaneden çıkar çıkmaz gerilla alanında mücadelesine devam eder. 2 No’lu Karadeniz gerilla bölgesinde yoğun çaba, emek ve özverili davranışlarıyla gerillanın Bakış’ı olmuştur. Tokat İl Komitesi’nin bir üyesi olarak görev yaparken aynı zamanda Karadeniz 2 No’lu Bölge Komutanlığı’na bağlı olarak çalışır.

Özgür Kemal yoldaş, 20 Ekim 1997’de bir görevi yerine getirirken Amasya’nın Taşova ilçesinde bir ihbar sonucunda, bir yoldaşı ile birlikte kuşatılır. Düşmanın “teslim ol” çağrılarına silahıyla yanıt verir ve çıkan çatışmada ölümsüzleşir.

İhbarcısı daha sonradan TİKKO tarafından Bakış’ın kendi silahıyla cezalandırılır.

Parti adı “Bakış” olan Özgür Kemal Karabulut yoldaş, ölümsüzleştiğinde TKP-ML Aday Üyesiydi.

******

Özgür Kemal Karabulut yoldaş hakkında basında çıkan haber, yorum ve makale:

BELGELER

Özgür Kemal Karabulut yoldaşın gözaltında işkence gördüğüne dair Sağmalcılar Hapishanesi’ndeyken 14 Kasım 1995 tarihinde yaptığı bir suç duyurusu