Perihan Çolak

Ölümsüzleştiği tarih: 19 Kasım 1990

T. Kürdistanı dağlarının Berivan’ı Perihan Çolak, 1960 Sivas Zara doğumludur. Ailesinin İstanbul’a yerleşmesi ile birlikte devrimcilerle tanıştı ve henüz lise yıllarındayken eylemlere katılmaya başladı. Örgütlü mücadele içinde olduğu dönemlerde İstanbul’da Gülsuyu Esenkent’te yoksul emekçiler içinde faaliyet yürüttü. 12 Eylül AFC, Onu birçokları gibi yılgınlığa değil mücadele ateşini daha da büyütmeye itti. “Sen kadınsın karışma bu işlere” vb. gibi feodal değer yargılarına karşı da sürekli mücadele verdi. Elbette ki onun bu ısrarlı çalışmaları faşizmi rahatsız etmekte gecikmedi.

Bir gece yarısı polis tarafından evinden alınarak işkenceli sorgulardan geçirildi. Ve tutuklanarak Metris Zindanı’na atıldı. Hapishanede de aynı kararlı ve coşkulu tavrını sürdürdü. Zindandan çıktıktan sonra da aynı tereddütsüz duruşu sergilemeye devam Hemen TKP-ML ile ilişkiye geçti. Tekrar işçiler içinde aktif çalışmaya başladı.

1988 ortalarında gerilla mücadelesinin içinde yer aldı. Büyük bir coşkuyla başladığı gerilla yaşamında kısa süre içinde Dersim köylülerinin Kürt kızı Berivan’ı oldu. Özellikle köylü kadınlara kurtuluşun yolunu gösteren ve birçok kadının örgütlenmesinde rol oynayan Perihan Çolak, 19 Kasım 1990’da düşmanla girilen çatışmada ölümsüzleşti.