Perihan Çolak

Perihan Çolak

Ölümsüzleştiği tarih: 19 Kasım 1990

Perihan Çolak yoldaş, 1960 Sivas Zara doğumludur. Ailesinin İstanbul’a yerleşmesi ile birlikte devrimcilerle tanıştı ve henüz lise yıllarındayken örgütlü mücadeleye başladı. Örgütlü mücadele içinde olduğu dönemlerde özellikle İstanbul’da Gülsuyu Esenkent’te yoksul emekçiler içinde faaliyet yürüttü.

12 Eylül AFC, onu mücadele ateşini daha da büyütmeye itti. “Sen kadınsın karışma bu işlere” vb. gibi feodal değer yargılarına karşı da sürekli mücadele verdi. Elbette ki onun bu ısrarlı çalışmaları faşizmi rahatsız etmekte gecikmedi. Bir gece yarısı polis tarafından evinden alınarak işkenceli sorgulardan geçirildi. Ve tutuklanarak Metris Zindanı’na atıldı. Hapishanede de aynı kararlı ve coşkulu tavrını sürdürdü.

Zindandan çıktıktan sonra da aynı tereddütsüz duruşu sergilemeye devam etti. Partimizle örgütsel ilişkisini yeniden kurdu. Tekrar işçiler içinde aktif olarak çalışmaya başladı. Devrimci mücadelesini sürdürdü.

1988 ortalarında gerilla mücadelesinin içinde yer aldı. Büyük bir coşkuyla başladığı gerilla yaşamında kısa süre içinde Dersim köylülerinin Kürt kızı Berivan’ı oldu. Özellikle köylü kadınlara kurtuluşun yolunu gösteren ve birçok kadının örgütlenmesinde rol oynayan Perihan Çolak, 19 Kasım 1990’da düşmanla girilen çatışmada yoldaşları Hasan Altıntaş, Fazlı Kaya ve Süleyman Kor ile birlikte ölümsüzleşti.

Parti ismi “Berivan” olan Perihan Çolak yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML Militanı, TİKKO Savaşçısıydı.

*****

BELGELER

Perihan Çolak yoldaşın el yazısıyla yazmış olduğu bir kart

*******

Perihan Çolak yoldaş hakkında basında çkkan haber, yorum ve makale:

Dersim Ölümsüzleri hakkında kısa bir haber, ikk-sayı-96_Aralık-1990, sayfa 43

 

Perihan Çolak yoldaş hakkında, “KÜRDİSTAN DAĞLARININ Savaşçı Kızı BERİVAN Vuruldu!” ikk-sayı-96_Aralık-1990, sayfa 36

 

Perihan Çolak yoldaş hakkında, “KÜRDİSTAN DAĞLARININ Savaşçı Kızı BERİVAN Vuruldu!” ikk-sayı-96_Aralık-1990, sayfa 35
Perihan Çolak yoldaş hakkında, “KURTULUŞUN ŞAH DAMARI PERİHAN ÇOLAK ÖLÜMSÜZLÜĞE UĞURLANDI” ikk-sayı-96_Aralık-1990, sayfa 9

Perihan Çolak yoldaşın ölümsüzleşmesinin ardından “arkadaşı, yoldaşı ve abisi”  İsmet Çolak’ın yazmış olduğu mektup