Rojava’dan Nisan Güneşi’ne Selam Olsun!

Rojava’dan Nisan Güneşi’ne Selam Olsun!

Rengini arıyordu toprak, dilini arıyordu gökyüzü önderini, partisini arıyordu sınıf. Kulaklarında Ekim Devrimi’nin top sesleri. Gözlerinde Maoizm’in aydınlık gülüşü ve büyük proleter kültür devrimiyle döverek çeliğini mum ışığında genç bir komünist önderin mahir ellerinde yazılıyordu Proletarya Partisi’nin ihtilalci programı…”

Şehid Eylem Taburu’nda Proletarya Partisi’nin kuruluşunun 48. yıldönümü vesilesiyle bir etkinlik gerçekleştirildi. Korona salgınından kaynaklı kısıtlı bir katılımla örgütlenen etkinlik, İngilizce ve Kürtçe dillerinde yapıldı. Açılış konuşmasının ardından Helin Bölek ve bugün güneşe uğurladığımız Mustafa Koçak şahsında tüm parti ve devrim şehitleri için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı.

Tekoşina Anarşist’ten enternasyonal dostların da katıldığı etkinlikte ilk olarak TKP-ML Ortadoğu Parti Komitesi’nin Kürtçe açıklaması okundu. TKP-ML Merkez Komitesi Siyasi Büro açıklaması ve KKB Rojava Komitesi’nin İngilizce açıklamaları ile devam eden etkinlikte 48 yıllık mücadele tarihinden görüntülerin olduğu bir video izlendi. Etkinlik yakılan ateşin etrafında söylenen türküler ve halaylarla sona erdi.