Şehit Nubar Ozanyan Ermeni Taburu Hrant Dink’i Andı!

Şehit Nubar OzanyanErmeni Taburu Hrant Dink’i Andı!

Rojava: Ş. Nubar Ozanyan Ermeni Taburu bugün saat 11.00’de Hrant Dink için bir anma merasimi gerçekleştirdi. Merasime Qamışlo Askeri gücü, Ermeni Meclisi ve Tekoşin Anarşist de katılım sağladı.

Askeri tören Hrant Dink, Nubar Ozanyan ve Sakine Cansız’ın fotoğraflarının önünde Ermeni Taburuna özgü yapılan selamlamanın ardından saygı duruşu ile başladı. Tabur Komutanlığı adına Ermenice, Kürtçe ve Arapça konuşmalar yapıldı. Ermenice ve Kürtçe yapılan konuşma “Bugün 19 Ocak Hrant Dink’in katledilişinin üzerinden 12 yıl geçti. Hrant Dink hakikatın peşinden giden Ermeni bir gazeteciydi. Üzerinden onca yıl geçmesine rağmen soykırımın açığa çıkması ve kabul edilmesi için mücadele eden bir gazeteciydi. O, Türkiye ve dünyada en büyük ateşin Ermeni Soykırımı olduğunu çok iyi bilendi. Bu ateşe dokunan ellerin bunu gerçekleştirenler tarafından kırılabileceğini biliyordu. Ve o bu hakikata dokunmaktan bir an olsun vazgeçmedi. Çünkü o Armenak Bakır’ın yoldaşı idi. Armenak Bakır da hakikatın peşinden giderek öncü oldu. Armenak Bakır’ın bıraktığı özgürlük mücadelesini kendi bulunduğu alanda tehditlere göz yıldırmalara boyun eğmedi. Tıpkı Ararat gibi, Munzur’lar gibi dimdik durdu” sözleri ile devam etti. 19 Ocak tarihinde katledilen Hrant Dink’in katledilmesi ve cansız bedeninin sokak ortasında saatlerce bekletilmesi ile bir mesaj verilmeye çalışıldığı belirtilen konuşmada Sakine Cansız’ın katillerinin benzer zihniyetlerden beslendiği ifade edildi.

Hrant Dink 19 Ocak günü sessizliğe gömülmek istendi. Ermeni devrimci gazeteci Hrant Dink’in öldürülmesi sıradan bir ölüm değil, bir halkın susturulması için yapılmış bir saldırıdır. Hrant Dink toprağın derinliklerine indirilmek istenen halkların özgürlüğünü yeniden gün yüzüne çıkarmaya çalıştı. Biz biliyoruz ki Hrant Dink sadece Ermeni bir gazeteci değil aynı zamanda Ermeni halkının yılmaz bir savunucusu oldu. Soykırım yaşamış, dili, kültürü yasaklanmış bir halk için mücadelede ısrar edenlerin izinde, onları ve onların mücadelelerini sahiplenen Nubar Ozanyan Ermeni Tabur Komutanlığı adına yapılan konuşma mücadeleden asla vazgeçmeyecekleri vurgusu ile sona erdi.