Tekoşer Yoldaş Ölümsüzlüğünün 1. Yılında Rojava’da Anıldı

Tekoşer Yoldaş Ölümsüzlüğünün 1. Yılında Rojava’da Anıldı

İtalyan anarşist yoldaş Lorenzo Orsetti’yi, Rojava’nın Tekoşer’ini anmak için TKP-ML TİKKO karargahında 18 Mart günü bir etkinlik gerçekleştirildi.

Der-ez-Zor Bahoz hamlesinde aramızdan ayrılan Tekoşer Piling, ölümsüzlüğünün 1. yılında Tekoşina Anarşist ve TİKKO Rojava Komutanlığı tarafından ortak örgütlenen anma etkinliği, saat 18.00’de başladı. Enternasyonal mücadelede yaşamını yitiren yüzlerce örnekten bir tanesi olan Tekoşer Piling şahsında enternasyonal mücadeleyi öne çıkarmak için organize edilmeye çalışılan anma salgın nedeniyle dar katılımlı örgütlendi.

Etkinlik Kürtçe ve İngilizce açılış konuşmasıyla başladı, saygı duruşu ile devam etti. İlk olarak Tekoşer yoldaşında üyesi olduğu Tekoşina Anarşist tarafından bir konuşma yapıldı. “Lorenzo’nun şehit düşmesinin ardından bir yıl geçti” sözleri ile başlayan açıklama “Bu yolu, bir yıldır sensiz yürüyoruz, Lorenzo. Yine de yüreklerimizde ve aklımızda bu yolu seninle adımlıyoruz. Sen bir devrimci olarak özgür bir yarın için Suriye halkıyla omuz omuza savaşmak, militanlığı geliştirmek ve bireyselliğe meydan okumak, devrimci dinamiklerin kavrayışını inşa etmek için her şeyini verdin. Yaşam savaşında, yüreğini takip ederek mücadelenin saflarına girdin” sözleri ile devam etti.

Okunan ilk açıklamanın ardından yoldaşlarının onun için yazdığı “Tekoşer, Lorenzo, Orso. Bu yazdıklarım senin için. Aşağıdaki kelimeler uzun zamandır sana söylemek istediklerimdir…” başlıklı yazı okundu.

Son olarak TKP-ML TİKKO Rojava Komutanlığı da Türkçe ve İngilizce bir konuşma yaptı. Rojava Komutanlığı adına okunan açıklamada “Bugün Tekoşer yoldaş, Rojava’da Til Temir cephelerinde, Meksika’da, Şili’de, kadın isyanında, Türkiye’de ve Kürdistan’da faşist TC devletine karşı yapılan her eylemde, sıkılan her kurşunda, Ortadoğu’da emperyalist saldırganlığa, savaşa, işgale, yolsuzluğa, ekonomik krizlere karşı yapılan her eylemin en önünde yerini almaktır” denildi. Açıklama “Bugün bizleri, dünyanın çeşitli ülkelerinden burada bir araya getiren Lorenzo Orsetti gibi tüm enternasyonal şehitler, binlerce devrim şehidi ve onların mücadeleleridir. Biz TKP-ML’ye bağlı TİKKO olarak yoldaşımız Tekoşer başta olmak üzere tüm parti ve devrim şehitlerini anıyor, onların mücadelelerini daha da yükselteceğimize damlaları çoğaltmak için, durmaksızın savaşacağımıza söz veriyoruz” sözleri ile son buldu.

Karargah yaşamında, cephede vb. yoldaşları, arkadaşları ile çekildiği foto ve videolarla hazırlanan videonun gösteriminin ardından etkinlik sona erdi.