TKP-ML Avrupa Komitesi: KÜRT HALKININ ZAFERİNİ SELAMLIYORUZ!

KÜRT HALKININ ZAFERİNİ SELAMLIYORUZ!

 

PKK önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması için başlatılan açlık grevi ve ardından ölüm orucu eylemleri, 26 Mayıs 2019 tarihi itibariyle sona ermiş bulunuyor.

7 Kasım 2018 tarihinde tutuklu bulunduğu Diyarbakır Hapishanesi’nde süresiz dönüşümsüz açlık grevine başladığını kamuoyuna duyuran Leyla Güven, eyleminin 79. gününde çıkarıldığı mahkemede tahliye edildi. Tahliye olduktan sonra eylemini dışarıda da sürdüren Leyla Güven, direniş zaferle sonuçlandığında açlık grevinin 200. günündeydi.

Eylem, aralarında HDP milletvekilleri Figen Yüksekdağ, Aysel Tuğluk ve Sebahat Tuncel’in de yer aldığı 3 bin tutuklunun süresiz dönüşümsüz açlık greviyle kitlesel bir boyut kazanmış, Nisan ve Mayıs 2019 tarihinde 30 kişilik bir grubun açlık grevi direnişini ölüm orucuna dönüştürülmesiyle bir üst seviyeye çıkartılmıştı.

Eyleme Türkiye devrimci hareketinden de katılımlar olurken eylemin bitirildiği tarihte TKP-ML dava tutsaklarından Hiyem Yolcu 20 Mart’ta başlattığı süresiz dönüşümüz açlık grevi eyleminin 68. gününde; Haydar Sönmez ise 1 Nisan’da başlatmış olduğu eylemin 56. günündeydi.

Dışarıda Beyaz Tülbentli Annelerin aralıksız süren direnişi ile ülke ve ülke dışında giderek yankı bulan ve ülke parlamentolarının gündemine giren bu büyük direniş karşısında direnci kırılan faşizm eylemcilerin taleplerini kabul etmek zorunda kaldı.

Adalet Bakanı’nın ”tecrit kalktı” açıklamasının ardından; avukatların 22 Mayıs 2019 tarihinde yaptıkları görüşmede Abdullah Öcalan’ın ”Başta açlık grevi ve ölüm orucuna kendini yatırmış arkadaşlar olmak üzere iki avukatımın yapacağı geniş açıklamalar ışığında eyleminizin sona ermesini bekliyorum” açıklamasının ardından tutuklular ve Leyla Güven’le yapılan görüşme sonucu 26 Mayıs 2019 tarihi itibariyle açlık grevi ve ölüm orucu direnişinin sona erdiği kamuoyuna duyurulmuştur.

Zaferle biten bu direnişi selamlıyor, hayatlarını feda eden Zülküf Gezen, Ayten Beçet, Zehra Sağlam, Medya Çınar, Yonca Akici, Siraç Yüksek, Mahsum Pamay, Ümit Acar ve Uğur Şakar’ı saygıyla anıyoruz.

TKP-ML Avrupa Komitesi

26 Mayıs 2019