TKP-ML EB: Nepal Komünist Partisi (Devrimci Maoist)’in kuruluş yıldönümüne şan olsun!

Nepal Komünist Partisi (Devrimci Maoist)’in kuruluş yıldönümüne şan olsun!

Türkiye Komünist Partisi Marksist-Leninist ve Türkiye İşçi Köylü Kurtuluş Ordusu adına, 73. yılını kutlayan Nepal Komünist Partisi (Devrimci Maoist)’e en derin saygılarımızı iletiyoruz. Bu vesileyle, partinizin kurucusu Puşpalal Shrestha yoldaşı ve Lenin yoldaşı 152. doğum gününde ve dünyanın çatısına kızıl bayrağı kaldıran tüm şehitlerinizi saygıyla anıyoruz.

13 Şubat 1996’da NKP’nin (Maoist) önderliğinde başlatılan ve on yıl boyunca büyük bedellerle sürdürülen Halk Savaşı’nın başarısı, tüm dünya halklarının ve devrimci halkın gözlerini bu küçük ve yoksul ülkeye, Nepal’e çevirmesine neden oldu. Partimiz TKP-ML, Nepalli Maoist yoldaşlarla her zaman iyi ilişkiler ve dayanışma içinde olmuş ve revizyonist ihanetin sonucu olarak devrimin geri çekilmesini devrimci kaygıyla izlemiştir. Ancak biz komünistler ihanetleri, revizyonist, oportünist çizginin tahakkümünü vb. komünizme doğru yürüyüşümüzün bir uzantısı olarak kabul ediyoruz ve yeniden ayağa kalkıp devrim mücadelesini aynı kararlılıkla sürdürüyoruz. Bu anlamda, Nepal’de devrimin yeniden yükseleceğine ve Nepal halkının iktidarı ele geçireceğine dair açık bir inancımız var. Çünkü büyük zaferlerle devam eden 10 yıllık Halk Savaşı’nın olumlu etkilerinin halk üzerinde hala büyük ölçüde devam ettiği ve devrimin hala bir zorunluluk ve zorunluluk olduğu açıktır.

Partimiz TKP-ML, Nepal Komünist Partisi (Devrimci Maoist) ile komünist kardeşlik ilişkisine son derece değer vermekte ve bunu Maoistlerin dünya çapındaki birlik ve beraberliğinin önemli bir parçası olarak görmektedir.

Dünyayı değiştirme mücadelesinde, proletaryanın başlıca silahlarından biri enternasyonalizmdir. Yine, tüm MLM partilerinin en güçlü uluslararası bağı, ideolojik birlikleri ve mücadeleleridir. Tam da bu nedenle, uluslararası proletaryanın komünist öncüleri, proleter dünya devrimine ulaşmanın bir halkası olarak, kendi ülkelerinde devrimi sürdürme ve sürdürme göreviyle yetinmezler. Ayrıca, dünyanın diğer bölgelerinde aynı amaç için mücadele eden güçleri destekleme görevini de çok yönlü olarak yerine getirmeye çalışırlar.

Uluslararası Komünist Hareket’in birliğini, onun örgütsüzlüğünü ortadan kaldırarak savunmak, bütün ülkelerin Marksist-Leninist-Maoist güçlerinin ortak görevi ve tarihsel sorumluluğudur. Bu sorumluluktan hepimiz payımıza düşeni almalıyız. Bu düşüncelerle partinizin kuruluş yıldönümünü kutluyor, yeni mücadele yılınızda başarılar diliyoruz.

Yaşasın proletarya enternasyonalizmi!

Yaşasın Marksizm-Leninizm-Maoizm!

Nepal Komünist Partisi (Devrimci Komünist)’e Kızıl selam!

 

Türkiye Komünist Partisi Marksist-Leninist

Enternasyonal Büro

Nisan 2022

Englısh: https://www.tkpml.com/communist-party-of-turkey-marxist-leninist-ib-glory-to-the-founding-anniversary-of-the-communist-party-of-nepal-revolutionary-maoist/?swcfpc=1