TKP/ML Kadın Komitesi Açıklaması: “BEŞLER ÖRGÜTLENME, ÖNDERLEŞME VE SAVAŞI YÜKSELTME ÇAĞRISIDIR! SİZLERİ SAVAŞIN EN KIZIL GÜNLERİNDE YAŞATACAĞIZ!”

BEŞLER ÖRGÜTLENME, ÖNDERLEŞME VE SAVAŞI YÜKSELTME ÇAĞRISIDIR!
SİZLERİ SAVAŞIN EN KIZIL GÜNLERİNDE YAŞATACAĞIZ!
2 Şubat 2011 tarihinde sonsuzluğa uğurladığımız, Partimiz TKP/ML ve Ordumuz TİKKO’nun önder kadro ve savaşçıları Sefagül Kesgin, Nurşen Aslan, Gülizar Özkan, Fatma Acar ve Derya Aras’a bir kez daha son görevimizi yerine getirmek üzere buradayız. Onlar 3 yıl önce ölümsüzlük yoluna çıktıklarında, bizlere önemli miras ve görevler bırakmışlardı. Bu mirasa sahip çıkmanın onuru ve görevleri omuzlamanın bilinciyle geçirdiğimiz bu üç yılda, 5’lerin gözlerini üzerimizde hep hissettik; tıpkı söz verdiğimiz gibi “Her anımız Eylem, her yanımız Emel, Özlem, Dilek ve Sevda” oldu. Tıpkı söz verdiğimiz gibi “Onları savaşın en kızıl günlerinde yaşatmanın” gereklerini yerine getirmeye çabaladık. Gözlerimiz onları her andığımızda nemlense de yas tutmadık, gidişlerini savaşın daha ileri mevzileri için davet kabul ettik.
Onlar, toplumun kadını kat kat saran zincirlerini, ama ondan da önce kadının kendi bilincindeki duvarları tek tek yıkarak nasıl örgütlendiler, önderleştiler ve savaştılarsa bizler de onların ayak izlerini takip ederek devrim mücadelesini yükseltmenin, savaşı zafere ulaştırmanın yolunda yürüdük/yürüyoruz/yürüyeceğiz. Yokluklarını en derinden hisseder ve yaralarımızı sarmaya çalışırken, diğer yandan tıpkı onlar gibi “Parti ile bütünleştiğimizde, Parti ile yürüdüğümüzde, Partiye güvendiğimizde”, onların yerini doldurmak için bir adım öne çıktığımızda nasıl yeniden yaratıldığımızı, küllerimizi savurduğumuzu görüyoruz.
Onlar, bu bilince ulaşmış, bu bilinçle birlikte cesareti kuşanarak, güçlenerek savaş cephesini güçlendiren ve düşmanın korkusunu adım adım büyüten bir çizginin öncüleri olmuşlardı. Bu şekilde ölüme de tilili çekerek, savaşın en ön mevzilerinde yer alabilmişler, kadını saran güvensizlik çemberini kırarak önderleşebilmiş, komutanlaşabilmişlerdir. Böylesine bir ölüm elbette hoş gelir sefa getirirdi… Bu yüzden onları ağıtlarla değil, kavga marşlarımızla, savaş yeminlerimizle, zafere olan inancımızı gösteren sloganlarımızla uğurluyoruz. Bu yüzden gözyaşı değil, öfke var her birimizin göz bebeklerinde. Bu yüzden onların mücadelesini zafere taşımak için ileri atılıyoruz. Bugün sık sık “Hiçbir şey artık eskisi gibi olmayacak” derken bunu en çok da kadınlar için haykırıyoruz. Devrime en çok ihtiyacı olan emekçi kadınlar susmuyor, susmayacak!
TKP/ML Kadın Komitesi olarak, yoldaşlarımızın şehit oldukları haberini aldığımızda söylemiştik: “Onların gidişini savaşın daha ileri mevzileri için davet kabul ediyoruz… Onlar yaşamlarıyla olduğu kadar ölümleriyle de örgütlenme, önderleşme ve savaşı yükseltme çağrısının en kararlı, en direngen, en içten sesi oldular… Her biri azmin, cesaretin ve kararlılığın sembolü oldu. Biz komünist kadınlar olarak onların mirasına sahip çıkacağımıza emekçi halkımız önünde ant içiyoruz”.
Bugün burada, sizleri bir kez daha uğurladığımız bu anda, andımızı tekrar ediyoruz yoldaşlar! Komünist kadınların yürüteceği kavga; sizleri rehber alacak, sizlerin yolundan gidecektir. Attığımız her adımda, kırdığımız esaret zincirinin her bir halkasında, kadınların kurtuluşu-özgürlüğü için her hamlemizde, düşmanın beynine inen her yumruğumuzda sizlerin adı olacak! Sizlerden doğan boşluğu gidermek elbette tüm Parti kadrolarının ama öncelikle de bizim görevimizdir. Silahlarınızı devralmamız, bayrakları daha yükseklere kaldırmamız, savaşı ileri taşımamız için komünist ideolojimize, ezilen halklara, proletaryanın temsilcisi Partimiz TKP/ML’ye ve de kendimize güveniyoruz. Gözünüz arkada kalmasın yoldaşlar, gözbebeğiniz gibi koruduğunuz partimiz emin ellerde zafere yürüyor!
VARDIK, VARIZ VE SİZLERLE VAR OLACAĞIZ!
HALK SAVAŞÇILARI ÖLÜMSÜZDÜR!
HER ANIMIZ EYLEM, HER YANIMIZ EMEL, ÖZLEM, DİLEK VE SEVDA OLACAK!
TKP/ML Kadın Komitesi
Mayıs 2014