1 Ağustos Ölümsüzleri

1 Ağustos Ölümsüzleri

1 Ağustos 1986

 28 Temmuz 1986 tarihinde Doğan Memeçil komutasındaki 10 kişilik TKP-ML TİKKO gerilla birliği, Sivas-Erzincan-Dersim’in kesiştiği noktaya yakın bir bölgeden hareket edip Yeşilyazı’dan geçerek Söğütlü’ye uğrar. Birlik, gerillaya katılmak üzere yeni gelen yoldaşlarını aldıktan sonra diğer birliklere katılmak için yola çıkarken Topuzlar köyünde konaklayacaktır.

Mola verdikleri bir yerde köylüler askerlerin köye yığınak yaptığını, dikkatli olmaları gerektiğini iletir. Tarih 1 Ağustos 1986’dır. Ancak bu arada düşman askerleri gerillaları görmüş köyün etrafına yığınak yapmaya başlamıştır bile.

O sırada Dersim’e yoğun bir abluka vardır.  Partimizin Konferans yapacağı duyumlarını alan devlet kendince büyük bir darbe vurmanın hazırlığı içindedir. Bu arada gerillalar da düşmanın yoğunlaşmasının farkına varmış ve çekilmeye başlamışlardır. Ancak düşman daha önceden gerillanın geçeceğini tahmin ettiği alanlarda da pusuya yattığı için geri çekilmekte olan gerilla birliği askerlerce taranmaya başlanır.

T.C. askerlerinin çok yakından ateş etmelerine rağmen gerillalar bu ateş bombardımanı altında köye çekilmeyi başarır. Düşman bu kez de köyü abluka altına alır. Köyün içinde devam eden çatışmada önce Doğan Memeçil, ardından da İsmail Kaya yoldaşlar ölümsüzleşir.

Onların ardından Yusuf Yıldırım, Ali Demir, Cahit Oğuz, İmam Utan, Süleyman Kaya, Yusuf Tosun ve Cumhur İçöz yoldaşlar ölümsüzleşirler.

 

1 Ağustos Ölümsüzleri

Doğan Memeçil

 

İsmail Kaya

 

Yusuf Yıldırım

 

Ali Demir

 

Cahit Oğuz

 

İmam Utan

 

Süleyman Kaya

 

Yusuf Tosun

 

Cumhur İçöz

******

1 Ağustos Ölümsüzleriyle ilgili basında çıkan haber, yorum ve makale:

“KOMPRADOR PATRON-AĞA DEVLETİNDEN 9 YOLDAŞIMIZIN ÖLÜMÜ İLE BİTEN 1 AĞUSTOS 1986/DERSİM-OVACIK KATLİAMININ HESABINI SORACAĞIZ!”

[1 Ağustos Ölümsüzleri hakkında TKP/ML 1 No’lu  Bölge Komitesi’nin Ağustos/1986 tarihli açıklaması]

İŞÇİ-KÖYLÜ KURTULUŞU, Sayı: 73, Ağustos-Eylül 1986, Sayfa 1, 2, 3, 4, 5 ve 6