50. Mücadele Yılımızda Partiyle Umudu Büyütüyoruz!

50. Mücadele Yılımızda Partiyle Umudu Büyütüyoruz!

50. mücadele yılımız vesilesiyle “İlham ve Güç Kaynağımızdır Partimiz!” şiarıyla başlatılan kampanya etkinliklerinden biri Almanya’nın Ludwigshafen kentinde binlerce kişinin katılımıyla düzenlendi.

28 Mayıs 2022 tarihinde “Kuruluşunun 50. Yılında Partiyle Umudu Büyütüyoruz” sloganı ile gerçekleştirilen etkinlik devrim ve komünizm mücadelesinde ölümsüzleşenler için bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Ardından partimiz adına yapılan konuşmada “Yarım asırlık mücadele tarihimiz bize silahlı mücadele ısrar etme zorunluluğunu bir kez daha göstermiştir. Kaypakkaya çizgisinde ısrarcı olmak, MLM’de ısrarcı olmak demektir. ‘Silahlı mücadelenin miadı doldu’ diyenler Kaypakkaya çizgisinden sapanlardır. Emperyalizme, faşizme ve her türden gericiliğe karşı tek silahımız MLM çizgisidir, İbrahim Kaypakkaya’dır. Kahrolsun emperyalizm, faşizmin ve her türden gericilik! Yaşasın Partimiz TKP-ML, Halk Ordusu TİKKO! Yaşasın Gençlik Örgütümüz TMLGB ve Kadın Örgütümüz KKB” denildi.

Konuşmanın ardından Müzik Topluluğu sinevizyon gösterimi eşliğinde şiir, marş ve türkülerimizi seslendirdi.

Halk oyunları gösterisinin ardından gecemize katılan dost kurum temsilcileri tarafından yapılan konuşmalarda Türkiye devrimci hareketi içinde Kaypakkaya’nın farklılıklarına ve önemine değinildi.

Çeşitli dillerdeki müzik dinletisinin ardından Halkların Birleşik Devrim Hareketi adına bir konuşma yapıldı. Konuşmada HBDH’nin dayanışma ruhunu yeniden canlandırmak için ileriye doğru atılmış güçlü bir adım olduğu, Hareket içinde yer alan tüm kurumların siper yoldaşlığını ’71 devrimci çıkışının dayanışmaya ruhuyla ele aldığı vurgulandı.

Verilen kısa bir aranın ardından Rojava’da ölümsüzleşen TİKKO savaşçısı Lorenzo Orsetti’nin ailesinin de aralarında olduğu şehit aileleri tek tek sahneye davet edilerek kendileri için hazırlanan plaketler verildi. Bu sırada şehitlerimizin isimleri okundu ve mücadele geçmişleri hakkında kısa bilgi verildi.

Şehit aileleri adına yapılan konuşmada “Şehitlerimiz yolu bizim yolumuzdur, onların bizlere devrettiği şanlı bayrağı daha yukarı kaldıracağız” denildi. Bu sırada kitle hep birlikte “Devrim Şehitleri Ölümsüzdür” sloganını attı.

Etkinlik MLPD genel sekreteri Gabi Fechtner’in konuşması ile devam etti. Fechtner, Alman devletinin anti-komünist yanına dikkat çekerek “Münih Komünistler Davası aslında komünist harekete yönelik bir saldırıdır ve bizlerin enternasyonal anlamda daha güçlü birliktelikler yaratma sorumluluğu vardır” dedi.

DKP, MKP ve MLKP etkinliğimize video mesaj göndererek selamladılar.

DKP mesajında, “TKP-ML’nin 50. yılı, birleşik devrim mücadelesinin mirasına çelikten irade, yıkılmaz mevziler ve kopmaz yoldaşlık bağları kazandırmıştır” denildi. Mesaj şöyle devam etti; “Türkiye devrimci hareketinin yasal, statükocu, pasifist tüm anlayışlarına karşın silahlı mücadeleyi örgütleyen, gerillayı kuran TKP-ML, 50. yılında yüzlerce ölümsüzüyle, tutsağıyla bu mücadelenin kopuşunu, atılımını ve zorlu yıllarını örgütlemiştir. TKP-ML’nin 50. yılı bu anlamıyla birleşik devrim mücadelesinde, hattında ısrar eden devrimci örgütlerin de elli yılı ve siper yoldaşlığıdır.”

MLKP mesajında, “TKP-ML’nin 50. mücadele yılını en içten devrimci duygularımızla selamlıyoruz” diyerek şöyle devam etti; “Türkiye ve Kürdistan’da içinde bulunduğumuz durum oldukça stratejik bir önem taşımaktadır. Bu topraklarda yeniden bir ayaklanma hazırlığı içinde olan devrimci örgütler olarak sürecin önünü açma, mevcut kitle hareketinin gelişimini hızlandırma, silahlı bir halk ayaklanmasıyla devrimi zafere götürmede yeni bir eşikteyiz. İçinde bulunduğumuz süreçte, birleşik mücadele oldukça önemli bir yerde durmaktadır. Birleşik mücadelenin gerek demokratik alanda gerek devrimci silahlı mevzilerde geliştirilmesini MLKP olarak oldukça önemsemekteyiz. Bu temelde içinde yeraldığımız ortak platformlarda MLKP olarak TKP-ML ile ve diğer devrimci dost örgütlerle zafer yürüyüşümüzü ilerletme kararlılığı içindeyiz.”

MKP mesajında “Kaypakkaya yoldaş, bir çığırdır, komünist bir çığırdır” denildi. Mesajda şu vurgular yapıldı; “Onun gücü Marksizm-Leninizm ve Maoizm’i kendisine rehber edinmesinden gelmektedir. Kaypakkaya yoldaşın daha önce kimsenin söylemeye cesaret edemediği görüşleri ifade etmesi, devrimimizin tüm sorunlarına doğru bir bakış açısı geliştirmesi, çözüm yöntemleri ortaya koyması, revizyonizme, reformizme, sosyal şovenizme karşı kararlıca savaşıp bunları mahkum etmesi, işkencehanelerdeki baş eğmez tutumunun genel kaynağı onun bilimsel sosyalizme olan inancı ve kavrayışı idi.”

Video mesajlar dışında uluslararası komünist hareketlerden ve Türkiyeli devrimci örgütlerden yazılı mesajlar da geldi.

Etkinliğimize yazılı mesaj ileten Türkiyeli örgütler şunlardır: TİKB, KBDH, MKP Avrupa Komitesi, Bolşevik Partizan, TKİP Yurtdışı Komitesi.

Dost kurumlarımız Filipinler Komünist Partisi, Nepal Komünist Partisi Partisi (Devrimci Maoist), Peru Komünist Partisi, Afganistan Komünist (Maoist) Partisi, (Yeni) İtalyan Komünist Partisi, Devrimci Parti ve Örgütlerin Enternasyonal Koordinasyonu -ICOR Ana Koordinatörlüğü, Yurtsever Demokratik Sosyalist Parti-Tunus, Meksika Komünist Partisi, Sri Lanka Maoist Devrimci Birlik, İtalyan Marksist-Leninist Parti, Komünist inşa-Almanya, Bulgaristan İşçi Köylü Partisi ve Filistin Halk Kurtuluş Cephesi de mesajla destek verdiler.

Ayrıca 37 yıldır Fransa’da tutsak edilen Lübnanlı Devrimci George Abdullah da gecemize mesaj sundu.

Ardından müzik dinletisine geçildi. Etkinlik halay ve sloganlarla son buldu.

 

Englısh: https://www.tkpml.com/we-are-raising-hope-with-the-party-on-the-50th-anniversary-of-its-founding/?swcfpc=1

Farsça: https://www.tkpml.com/در-پنجاهمین-سالگرد-تاسیس-حزب،-امیدوار/?swcfpc=1