Ang Bayan’ın Türkiye gerilla güçleriyle röportajı

Ang Bayan’ın Türkiye gerilla güçleriyle röportajı

Mayıs 22, 2022

 

TKP-ML (Türkiye Komünist Partisi/Marksist-Leninist) geçtiğimiz hafta, silahlı birimi TİKKO’nun (Türkiye İşçi ve Köylü Kurtuluş Ordusu) 17 Mayıs sabahı Mennax bölgesindeki Türkiye Cumhuriyeti faşist güçlerinin kampı Til Temir’e saldırdığını bildirdi. Raporlarına göre, saldırı kampın içindeki bir radara yönelikti. Silahlı eylem, kurucuları İbrahim Kaypakkaya’nın 49. ölüm yıldönümüne denk geldi.

Bu gelişme doğrultusunda Ang Bayan, TKP-ML TİKKO’ya silahlı saldırı ile ilgili bazı sorular yöneltti. Aşağıda TKP-ML TİKKO Genel Komutanlığı’nın 21 Mayıs’ta verdiği yanıttan alıntılar yer almaktadır.

Ang Bayan (AB): Bize TİKKO tarafından düzenlenen 17 Mayıs saldırısı hakkında daha fazla bilgi verebilir misiniz? Düşmanın hangi birimi saldırıya uğradı?

TKP-ML TİKKO Genel Komutanlığı: Sorunuza cevap vermeden önce ve tam bir anlayış için kısa bir arka plan vermenin faydalı olacağını düşünüyoruz. Düşmana saldırdığımız bölge, faşist Türk devletinin işgali altındaki Rojava Kürdistanı denilen bölgede.

2019’da Türk devleti, Rojava’daki Serekaniye, Gre Spi şehri ve çevresini, Suriye’den toplanan paramiliter bir güç olan ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) adını kullanan güçlerle işgal etti. Yaklaşık üç yıldır bu bölgede Türk devletinin işgaline karşı silahlı mücadele yürütülmektedir.

Aynı zamanda, Türk devleti sürekli bir saldırı halinde olarak yeni alanları işgal etmeye devam ediyor.

Türk ordusunun askeri birimleri, işgal altındaki tüm toprakların ön cephesi boyunca yer almaktadır. Bazı yerlerde hem iç içe hem de ayrı ayrı bulunurlar. Saldırıyı gerçekleştirdiğimiz bölgede Türk ordusunun komando, tahkimat, topçu ve tank birlikleri var. Aynı zamanda, ÖSO’ya bağlı paramiliter çete grupları Türk ordusunda kalmaya devam ediyor.

Bunlar saldırdığımız güçler.

AB: Saldırıya uğrayan düşman birliğinin suçları nelerdi?

TKP-ML TİKKO Genel Komutanlığı: İşgal başlı başına bir insanlık suçudur. Bu işgal saldırısı ile beraber on binlerce insan yerinden yurdundan edildi. Yoksul Kürt ve Arap köylüleri, emekçileri kendi yaşadıkları topraklarda mülteci durumuna getirildiler, bununla birlikte gasp, talan, tecavüz, halk kaçırılması ve işkence yapılması, uyuşturucu ve insan kaçakçılığı, halkın üretim alanları sabote edilmesi, daha sayamayacağımız birçok suçları bulunmaktadır.

Faşist Türk devleti ve onun ordusu herhangi bir ordu değil. Tarihi boyunca adı sayısız katliam ve soykırım suçuna bulaşmış ve halk arasında bu şekilde anılan bir ordu ile savaşıyoruz. Hem güncel olarak hem de tarihsel olarak Türk ordusunun suçları sayılamayacak kadar çoktur.

AB: Hasar gören düşman silahları/binaları nelerdi?

TKP-ML TİKKO Genel Komutanlığı: Güçlerimiz katyuşa, bomba atar, Doçka tarzında ağır silahları ile vurdu. Düşmanın konumlandığı stratejik mevziler tahrip oldu, radar istasyonu imha edildi, nakliye aracı vuruldu, binaları hasar gördü.  Düşman mevzilerine girilmediği için, yaralı ve ölüleri netleştirilemedi. Düşman saldırıdan sonra keşif uçağı uçurması ve yoğun olarak obüs atışlarından yaptığımız saldırıların etkili olduğu anlaşılıyor.

AB: Radarın işlevi neydi?

TKP-ML TİKKO Genel Komutanlığı: Radar istasyonu düşmanın keşif ve gözetleme yaptığı bir kule. Saldırı yaptığımız bölge cephe hattı olduğu için düşman saldırılarda bulunduğu mevziler ve üslenme noktalarında eskisi gibi rahat hareket etme durumu ortadan kalktı. Son dönemde gerek Suriye Demokratik Güçleri’nin (QSD) yaptığı eylemler gerekse de bizim yaptığımız suikast eylemleri sonucu düşman güçleri kendi mevzilerinin gerisinde bizlere görüntü vermeyecek şekilde hareket etmeye başladılar.

AB: Bizimle paylaşabileceğiniz diğer detaylar neler?

TKP-ML TİKKO Genel Komutanlığı: Partimiz TKP-ML halk savaşı stratejisini benimsemiş ve biz TİKKO gerillaları olarak partimizin stratejisi doğrultusunda düşmana taktik saldırılar gerçekleştiriyoruz.

Faşist Türk devleti ve onun günceldeki temsilci AKP/MHP rejimi Ortadoğu coğrafyasında yayılmacı-ilhakçı bir politika izlemektedir. Amacı yüzyıl önce ilhak edemediği Kürdistan’ın diğer parçalarını ilhak etmek ve kendi topraklarına katmaktır. Bunun için kendi sınırı boyunca bin kilometreden fazla bir alanda işgal harekatı düzenlemektedir.

Bizim açımızdan bu bin kilometrekarelik cephe ve savaş alanı demektir. Bulunduğumuz topraklarda komutamız altında Ermeni milliyetine mensup insanlardan oluşturduğumuz Nubar Ozanyan Ermeni Tugayı bulunmaktadır. Cephe hattında on bir ayrı noktada güçlerimiz konumlanmıştır. Son dönem düşman saldırıları karşısında tugay bünyesinde şehit ve yaralı yoldaşlarımız oldu. Son yaptığımız taktik saldırılarının yanında düşmanın tugayımızın konumlandığı noktalara yaptığı saldıra karşılık olarak da güçlerimiz misilleme saldırılarında bulunarak karşılık vermektedir.

Englısh: https://www.tkpml.com/ang-bayan-interview-with-turkey-guerrilla-forces/?swcfpc=1