Aziz Aras

Aziz Aras

Ölümsüzleştiği tarih: 17 Haziran 1980

Kars doğumlu olan Aziz Aras yoldaş partimizle ve devrimci düşüncelerle genç yaşında tanıştı. Hem çalışıyor hem de devrimci faaliyet sürdürüyordu.

Aziz Aras yoldaş, 15-16 Haziran’la ilgili yapılan gösteriler sonrasında 16 Haziran 1980 tarihinde İstanbul’da gözaltına alınarak işkencede katledildi.

Devrimci bir örgüt olan TİKB’nin yaptığı bir korsan eylem sonrasında çıkan çatışmada bir asteğmen ve iki er öldürülmüştü. Tek bir eylemciyi dahi ele geçiremeyen devlet, bölgede insan avına çıkmıştı.

Bu operasyonlar sırasında Aziz Aras yoldaş da gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar, öldürülen askerlerin öcünü alırcasına vahşice işkenceden geçirildi. Aziz Aras ve TİKB militanı Songül Kayabaşı bu işkenceler sonucuna katledildi.

Devlet işkenceyi örtbas etmek için, hemen bir rapor düzenleterek Aziz Aras’ın “hastane yatağından düşerek” beyin kanaması sonucu yaşamını yitirdiğini iddia etti.

Aziz Aras yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML İleri Militanıydı.

 

*****

Aziz Aras yoldaşla ilgili basında çıkan haber, yorum ve makale:

Aziz Aras yoldaşın ölümsüzleşmesine dair kısa bir haber; isci-koylu-kurtulusu-sayi-19-Eylul-1980_Sayfa_3

Aziz Aras yoldaşın katledilmesinde rol alan bir işkencecinin cezalandırılması haberi:

Aziz Aras hakkında <a href=httpstkpmlmediatkpmlcomwp contentuploads20230824221028ikk sayi 98 Subat 1991pdf>ikk sayi 98 Subat 1991 sayfa 10 1<a>
Aziz Aras hakkında <a href=httpstkpmlmediatkpmlcomwp contentuploads20230824221028ikk sayi 98 Subat 1991pdf>ikk sayi 98 Subat 1991 sayfa 10 2<a>

*******

“Parti Şehitlerini Anma Haftasında,

DHD ve Sınıfsız Toplum Yaratma

 Mücadelemizde Şehit Düşen

Yoldaşlarımızı Anıyoruz!”

[Ocak 1984 Numarasız Özel İşçi-Köylü Kurtuluşu sayısı]

<em><a href=httpswwwtkpmlcommehmet ali polatswcfpc=1>Mehmet Ali Polat<a> <a href=httpswwwtkpmlcommehmet gunalpswcfpc=1>Mehmet Günalp<a> <a href=httpswwwtkpmlcomyasar yigitswcfpc=1>Yaşar Yiğit<a> ve Aziz Aras yoldaşlar <a href=httpstkpmlmediatkpmlcomwp contentuploads20231001135858ikk NOS Ocak 1984pdf>ikk NOS Ocak 1984 sayfa 77<a><em>

*****

Dönemin basınında Aziz Aras yoldaşın katledilmesine dair bir haber küpürü

Aziz Aras yoldaşla ilgili bir haber küpürü; Haberde geçen kimi ifadeler sorunlu olsa da, Halkın Kurtuluşu’nun 1980’de yayınladığı “Özgürlük” adlı yayında Aziz Aras yoldaş ve Songül Kayabaşı’nın işkencede katledilmesine dair bir haberin küpürü. (Özgürlük, sayı 06, 7 Temmuz 1980, sayfa 3)

**********

Aydınlık Dergisi muhabiri Gülseren Mendeklinin Aziz Aras yoldaşı işkencede katledilmesine dair tanıklığı 5 Temmuz 1980 Aydınlık Dergisi

Not: İstanbul Karlıktepe Mahallesinde Haziran 1980’de, polis ve askerin düzenlediği operasyonlarda çok sayıda insan gözaltına alınır ve işkenceden geçirilir. İki devrimci Aziz Aras ve Songül Kayabaşı da bunlar arasındadır.

Aydınlık Dergisi muhabiri Gülseren Mendekli de gözaltına alınır ve 16 gün “1. Şubede ve Zırhlı Tugay”da gözaltına kalır. Bu süre içinde işkenceye maruz kalır. Mendekli, yedi gün boyunca gözleri bağlı bir şekilde tutulur, birkaç defa bayıldığı halde elektrik işkencesine maruz kalır.

Mendekli, 5 Temmuz 1980 tarihli Aydınlık Dergisine yaptığı açıklamada bir yandan kendisine yönelik işkenceleri aktarırken diğer yandan kolluk güçlerinin halka ve devrimcilere yönelik tutumunu da açığa vurmuştur. Mendekli’nin ‘Gördüklerim’ ara başlıklı bölümde de Aziz Aras’ın katledilmesine yönelik tanıklığı bulunmaktadır.

**

Karlıktepe Mahallesinde TİKB’nin yaptığı bir korsan eylem sonrasında çıkan çatışmada bir asteğmen ve iki er yaşamını yitirir. Olaydan sonra mahallede devlet terörü yaşanır ve çok sayıda insan gözaltına alınarak işkencelerden geçirilir.

Bu esnada gözaltına alınanlardan Aziz Aras yoldaşın hastanede öldüğü TİKB’li Songül Kayabaşın ise gözaltında bir araştırma için evine götürüldüğü sırada üçüncü kattan atlayarak intihar ettiği duyurulur. Üstelik Kayabaşı öldüğü gün yapılan duruşmada Sıkıyönetim Mahkemesince serbest bırakılmıştır.

Gülseren Mendekli’nin Aziz Aras’a dair anlatımından:

“GÖRDÜKLERİM

Elemanımız Gülseren Mendekli kendisine yapılan işkencelerin yanı sıra diğer bazı önemli olaylara da tanık oldu. Mendekli bu konuda şunları anlattı:

“Daha sonra Askeri Hastanede öldüğünü öğrendiğim Aziz Aras Tugaydan 1. Şubeye götürülürken benimle aynı arabadaydı. Onu sürekli çıkardığı ‘hırlama’ sesinden tanımış ve Şubedeki işkence odasında da gözbağlarının altından bakarak görmüştüm.

Aziz Aras’ın durumu kötü olduğu ve sorulara hırlama sesinden başka bir cevap veremediği halde elektrik verdiler. O gece, ‘Götürün buna bir iğne vurun, kendine gelsin’ diyerek Aziz Arası sürükleye sürükleye odadan götürdüler. Aras yarım saat sonra tekrar sürüklenerek odaya getirildi. Kendinde değildi.

Aziz Aras’a 1. Şubede işkence yapılmayıp hastaneye kaldırılsaydı belki de ölmezdi. Daha sonra 1. Şubede ifadem alınırken Aziz Arasın Tugaydan Şubeye getirilirken yarı baygın durumda olduğu bana özellikle yazdırıldı. Bu gerçekti fakat polislerin ısrarla bu konu üzerinde durması suçu sadece askerin üzerine atma çabasından kaynaklanıyordu.”

(5 Temmuz 1980, Aydınlık Dergisi)