“Bütün enternasyonal devrimcileri kendi saflarımızda savaşmaya çağırıyoruz!”

Rojava: Rojava’da savaşan Enternasyonal Marksist Leninist topluluğuyla yaptığımız röportajı okurlarımızla paylaşıyoruz.

Grup Facebook adresinden kendilerini kamuoyuna duyurmuş ve dünya halklarına çağrı yapmıştı.

– Kendinizi tanıtır mısınız?

– İnternet ve facebook sayfasında yazdığımız gibi şu an Rojava’da gönüllü olarak bulunan Enternasyonal Marksist Leninist topluluğuz. Hepimiz TKP/ML TİKKO’nun içerisinde savaşçıyız. Diğer Türkiyeli devrimci örgütler gibi TKP/ML de kendi karargahında bizi kabul ederek enternasyonellere yardımcı olmaya, politik ve askeri eğitim vermeye başladı. Askeri olarak TİKKO’ya bağlıyız ancak bizim özgür bir şekilde ideolojik eğitim yapma, örgütleme ve internette propaganda yapma hakkımız var. İdeolojik olarak hepimiz Marksizm Leninizm’i esas alıyoruz. Bizim grup içerisinde kendisine Marksist-Leninist ya da Maoist diyenler de var. İdeolojik farklılıklarımıza rağmen Rojava’ya gelemeyenlerle tecrübelerimizi paylaşmak ve onları devrimci mücadeleye katmak için ortak bir yol bulmaya çalışıyoruz.

– Ne zamandan beri Rojava’dasınız?

– En tecrübeli olanlarımız 2016 Rakka operasyonu başladığında buraya geldiler. Bunun dışında Afrin savaşı başlangıcında ve birkaç ay önce gelenler var. Bu tecrübe farkı bizim için bir avantaj. Çünkü yeni gelenlerin motivasyonunu tecrübeli olan arkadaşlarla diyalektik bir ilişki içerisinde harmanlayınca ortaya çok önemli bir gelişim ortaya çıktı.

– Kamuoyuna yönelik yaptığınız açıklamanıza dair bir şeyler söylemek ister misiniz?

– Bizim açıklamamız esasında kendimizi tanıtmak içindi. Bu açıklamayı ve gelecekte paylaşacağımız diğer açıklamalarımızı da, daha fazla insanın anlayabilmesi için farklı dillerde çevirmeye çalıştık. Bugün bu açıklamayla kendimizi Enternasyonal Komünist Hareket içerisinde duyurduk. Bizim amacımız insanların Rojava’ya olan ilgisiyle Marksist Leninist fikirleri yaymaktır. Onun için yalnızca internetten video ve görüntü paylaşmakla kalmayıp, politik yazılar da paylaşarak sadece solcu entelektüellere değil her kesimden halka ulaşacağız. Emperyalizmin politikalarına, faşistlere ve gericilere karşı, komünistlerin en önde, cephede olduğunu kitlelere göstermek istiyoruz.

– Okurlarımıza ne söylemek istersiniz?

– Rojava’da TİKKO’cu ve enternasyonal savaşçılarla çok güçlü yoldaşlık gelişmiştir. Bütün Partizanlara, Avrupa veya Türkiye’de olsun bulundukları her yerde, halkların kardeşliğini güçlendirmeye davet ediyoruz. Faşizme ve gericiliğe karşı devrimci ve ilerici güçlerin birliği bizim gücümüzdür. Ermeni, Türk, Kürt işçilere Fransız, Alman, Hollanda, Avusturya işçileriyle dayanışmayı güçlendirmeye çağırıyoruz. Sınıfımızın birliği gücümüzdür. Bütün enternasyonal devrimcileri kendi saflarımızda savaşmaya çağırıyoruz.

-Teşekkür Ederiz!