Doğuş Fırat Doğan

Doğuş Fırat Doğan

Ölümsüzleştiği tarih: 24 Kasım 2016

1998 Erzincan doğumlu olan Doğuş Fırat Doğan yoldaş aslen Dersim Pülümür’lüdür. Erzincan’da lisede okurken gençlik saflarında örgütlenen yoldaş, 2015 Ağustos’unda TİKKO’ya katılmıştır.

Kültür sanat çalışmalarında da yer alan yoldaş TİKKO Müzik Topluluğu üyesi idi. Yoldaş, 2016 yılında Sinan ve Rıza yoldaşların ölümsüzleşmesine misilleme olarak yapılan Hozat-Pakire Karakolu’na yönelik yapılan eylemde yer alan yoldaşlardan biriydi.

24-28 Kasım 2016 tarihleri arasında Dersim Aliboğazı’nda düşmanın kış üslenimine yönelik havadan ve karadan saldırısı gerçekleştirmiştir.

24 Kasım günü saat 13.00’de düşman, Aliboğazı üzerinde İnsansız Hava Araçları ile keşif faaliyeti yürütmüş ve bu sırada almış olduğu görüntüler sonrası saat 15.00’de bu alanları savaş uçakları ile vurmuştur. Bu saldırılar sırasında Ahmet parti isimli Yetiş Yalnız, Munzur parti isimli Serkan Lamba, Ferdi parti isimli Doğuş Fırat Doğan, Tuncay parti isimli Murat Mut, Orhan parti isimli Alican Bulut, Cem parti isimli Umut Polat, Ekin parti isimli Gamze Gül Kaya, Özlem parti isimli Hatayi Balcı ve Zilan parti isimli Esrin Güngör yoldaşlar ölümsüzleşmişlerdir.

Düşman, uçak saldırılarının hemen ardından Aliboğazı’nı kobra helikopterler ve havanlarla yoğun bir şekilde vurmuş, alana yönelik geniş çaplı bir operasyon başlatmıştır. Operasyonlar devam ederken başka bir noktada konumlanan gücümüz, biri 28 Kasım’da olmak üzere iki farklı noktada düşmanın gücüne yönelik eylemler gerçekleştirmiştir.

Bu saldırılar sırasında düşmanın 4 ölüsü ve yaralıları olmuştur.

28 Kasım’daki eylem sırasında ise Aşkın parti isimli Hasan Karakoç, Bakış parti isimli Samet Tosun ve Hakan parti isimli Ersin Erel yoldaşlar ölümsüzleşmişlerdir.

Parti ismi Ferdi olan Doğuş Fırat Doğan yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML Militanı TİKKO Savaşçısıydı.

Doğuş Fırat Doğan yoldaş hapishanelerdeki hak gasplarına yönelik Erzincan’da yapılan destek açlık grevinde türkü söylerken.