EÖT, Doğan Kırefe’yi Andı

EÖT, Doğan Kırefe’yi Andı

Rakka’da IŞİD çetelerine karşı savaşta yaşamını yitiren DKP/BÖG üyesi, Enternasyonalist Özgürlük Taburu savaşçısı Doğan Kırefe (Muzaffer Kandemir) ölümsüzleşmesinin 3. yılında yoldaşları tarafından anıldı.

Til Temir savunma hattında konumlanan Enternasyonalist Özgürlük Taburu üyeleri tarafından yapılan anmada konuşan tabur komutanı Torlak Pir Kurtuluş; “Dün Rakka siperlerinde Doğan Kırefe’nin dalgalandırdığı bayrağı bugün Til Temir siperlerinde enternasyonalist savaşçılar ve Türkiye’li devrimciler olarak biz dalgalandırıyoruz” dedi. Kurtuluş’un yaptığı konuşmanın tamamı şu şekilde;

“Öncelikle sizleri cephede savaşan enternasyonalistler ve Türkiye’li devrimciler olarak selamlıyorum. Doğan Kırefe (Muzaffer Kandemir) yoldaşın şehadetinin 3.yıldönümündeyiz. Doğan yoldaş Rakka siperlerinde taburumuzun IŞİD çeteleri tarafından yoğun saldırıya uğradığı gün 9 (dokuz) saat boyunca kahramanca savaşarak ölümsüzleşti. O gökyüzünü fethe çıkan bir komünar olarak bize çok güçlü bir yoldaşlık mirası bıraktı. Bizlere yoldaşlığı, emeği ve herşeyden önce mütevaziliği öğretti. Herşeye hepimizden önce koşar bizlere yapılamayacak hiçbir şey yok derdi. Olmazları her zaman olur kılmaya çalışırdı. Proleter kişiliğini taburda kendine saklamadı, paylaştı ve son raddede bizlerde, hepimiz onun gibi emekçi ve savaşçı olmaya çalıştık.

Taburun çetelerce çembere alındığı gün aynı mevzideydik. Onunla omuz omuza çatıştık ve koca bir çete birliğini yok ettik. Geri çekilmeye fırsatları bile kalmamıştı. Doğan yoldaşın mermileri çetelere korku saçmıştı. Bugün ise aynı kararlılıkta “Doğan”laşarak onun bayrağını işgalci TC ve çeteleri ile savaşırken dalgalandırıyoruz. Rojava devrimini savunurken biliyoruz ki Dünya’da ve özellikle Türkiye de dalgalanacak olan devrim bayrağını ilmek ilmek örüyoruz. Komutan Ulaş Bayraktaroğlu’nun yolunda yürüyenler, Baran Serhat’ın, Nubar Ozanyan’ın, Teğmen Ali’nin, Deniz’lerin, Mahir’lerin, İbrahim’lerin yoldaşlarıyız, onların cüreti Doğan Kırefe’de ve nice ölümsüzleşen yoldaşımızda idi. Bizler de onların kararlı adımlarının, cesaret dolu duruşlarının takipçileriyiz. Bu adımların takip edilmesi için ezilen halklar, kadınlar, işçiler, gençliğe sesleniyoruz. Bu adımları zafere götürmek bizleri özgürleştirecek ve faşizmi yıkacaktır. Gökyüzünü fethe çıkan bir komünar olarak ölümsüzleşen Doğan Kırefe yoldaşı, Karadeniz topraklarının asi çocuğunu, işçi sınıfının gözü pek devrimcisini bir kez daha Til Temir savunmasından, taburumuz adına mücadelesini selamlıyorum ve anılarını mücadelemizde yaşatacağımızın sözünü veriyoruz. Yaşasın enternasyonalist dayanışma, Doğan Kırefe proletaryanın kalbinde yaşayacak.”