EÖT Savaşçıları Atina’da Anıldı

Ceren Güneş, Aynur Ada ve İmran Fırtına Ölümsüzdür!

13 Kasım Çarşamba günü Yunanistan Atina’da bir araya gelen Enternasyonal Özgürlük Taburu bileşeni örgütler, Rojava’da 6 Kasım günü şehit düşen DKP/BÖG Merkez Komite ve kurucu üyesi Aynur Ada ve DKP/BÖG üyesi İmran Fırtına ve de 3 Kasım günü şehit düşen DKP/Birlik Merkez Komite üyesi Ceren Güneş’i andı.

Saat 19:00’da Politeknik’te bir araya gelen örgütlerin yaptığı anma Ceren Güneş, Aynur Ada ve İmran Fırtına şahsında tüm devrim şehitleri adına yapılan saygı duruşu ile başladı. Ardından Enternasyonal Özgürlük Taburu Komutanlığı’nın açıklaması Türkçe ve Yunanca okundu. “Yoldaşlarımız, işgal ve ilhak saldırısının ilk gününden itibaren savaşın en önündeydiler. EÖT’nün hareketli bir savaş grubunun içinde düşmana birçok darbe vurdular. Sömürgeci Türk devleti ve onun beslediği çetelerin durdurulması ve geriletilmesinde pay sahibi oldular. Rojava devriminin birçok cephesine emeklerini katıp devrimin harcında yer aldılar. Şimdi de ölümsüzlükleriyle devrimin yüceliğinde birer doruk oldular” denilen açıklamanın ardından PKK Merkez Komite ve DKP/BÖG mesajları okundu.

PKK Merkez Komitesi açıklamasında “Söz konusu dost örgütlerin acısını paylaşıyor, Aynur Ada yoldaş şahsında tüm HBDH şehitlerini saygı, sevgi ve minnetle anıyoruz” denilirken DKP/BÖG adına yapılan açıklamada şehitlerin özgeçmişleri hakkında bilgi verilerek “İşgalcilere, çetelere, faşizme geçit vermeyeceğiz. Türkiye metropollerinde sömürüye ve işgal edilmeye çalışılan Rojava topraklarında sömürgeciliğe karşı ezilen halklarla birlikte enternasyonalist birleşik devrimci savaşı yürütüyoruz” denildi.

Son olarak Kadın Komünarlar Birliği’nin de açıklaması okundu. Kadın Komünarlar Birliği açıklamasında Aynur Ada’nın yaşamı hakkında bilgi verilerek “Aynur’u göğsümüzde bir karanfil olarak taşımayacağız! Aynur’un adını, bayrağını, inancını gittiğimiz her cepheye, faşizmin burçlarında bayrağımız dalgalana dek silahımızla, eylemimizle sürdüreceğiz! Adını, zafere yazacağız!” denildi.

Kısa müzik dinletisinin ardından anma etkinliği sona erdi.