Ergin Altın

Ergin Altın

Ölümsüzleştiği tarih: 30 Eylül 1978

Ergin Altın yoldaş, 1954 yılında Ardahan’ın Hanak ilçesi Sulakçayır köyünde doğdu. Devrimci düşüncelerle 1972 yılında ortaokul yıllarında tanıştı. Partinin düşünceleriyle tanışmasının ardından devrimci mücadelenin yeni geliştiği bölgede, köylerde propaganda yaparak örgütlene faaliyetine başladı. Devrimci faaliyetinden dolayı yöre halkı tarafından sevgi ve saygı duyulan birisi oldu.

Liseyi bitirdikten sonra İstanbul’da Sağmalcılar Hapishanesinde infaz kalemliğinde memur olarak çalışmaya başladı.

Ergin Altın yoldaşta derin bir hak sevgisi vardı. Aldığı maaşın yanı sıra topladığı yardımlarla 1 Mayıs Mahallesi‘ndeki yoksul insanlara gecekondu yapımında maddi ve manevi olarak yardımda bulunuyordu.

“Bu ülkede devrimci olmak çok kolay değil. Bedel ödenmeden devrimci olunmaz, bedel ödenmeden bu ülkeye sosyalizm gelmez, devrim olmaz” diyen Ergin Altın yoldaş; bu düşüncelerine uygun olarak devrimci mücadelesini sürdürdü.

Ergin Altın yoldaş bir parti görevi için Ardahan’ın Damal ilçesine gider. Devlet, bölgedeki devrimci faaliyetinden rahatsız olmaya başlamıştı. Çünkü partinin bölgede tabanı genişlemiş iyi bir örgütlülük ortaya çıkmıştı.

Ergin Altın ve yanındaki bir yoldaşı geri dönmek üzereyken Seyfettin Çelik’in başını çektiği faşistlerin pususuna düşerler. Ergin Altın yoldaş yanındaki yoldaşının yaralanması üzerine faşistlerle çatışır. Azılı faşist Seyfettin Çelik ve adamları 30 Eylül 1978 günü Ergin Altın yoldaşı katlederler.

Ergin Altın ölümsüzleştiğinde TKP-ML’nin örgütlü militanlarındandı.

****

Ergin Altın yoldaşla ilgili basında çıkan, haber, yorum, makale:

İŞÇİ KÖYLÜ KURTULUŞU, Sayı:6, Mart 1980

“Emeğin Sesi” çevresiyle yapılan ve “Emeğin Sesi Revizyonistlerinin Sahtekarlıkları ve Gerçekler (1)” başlığıyla yayınlanan makalede Ergin Altın yoldaş hakkında kısa bir bilgi; ikk-sayı-61_Aralık-Sayfa 12

 

Ergin Altın yoldaş ile ilgili bir ilan (30 Eylül 1993-Aydınlık Gazetesi)