Filipin Halkının Devrimci Kahramanı YHO Komutanı Ka Menandro Villanueva’ya (Ka Bok) Kızıl Selam

Filipin Halkının Devrimci Kahramanı YHO Komutanı Ka Menandro Villanueva’ya (Ka Bok) Kızıl Selam

Marco Valbuena | Enformasyon Sorumlusu | Filipinler Komünist Partisi

12 Ocak 2022, Cuma

Filipinler Komünist Partisi (FKP), tüm devrimci güçlere ve bütün Kızıl savaşçılara sesleniyor. Geçtiğimiz günlerde Mabini kasabası Davao de Oro’da faşist düşman tarafından öldürülen Yeni Halk Ordusu (NPA) Komutanı Ka Menandro Villanueva’ya (Ka Bok) en koyu kızıl selamı vermeleri emrini veriyor. Ka Bok (Ka Jude ve Ka Gipo olarak da bilinir) yaklaşık 70 yaşındaydı.

Filipin halkının devrimci davasına özverili bir şekilde hizmet eden ve ulusal demokratik ve sosyalist emellerinin ilerlemesine yardımcı olan Ka Bok’a saygı gösterelim. 50 yıldır devrimci bir savaşçı olan Ka Bok, şimdi Filipinler halkının kahraman lejyonları arasında yer alıyor. Tüm hayatını proletaryanın ve ezilen ve sömürülen kitlelerin davasına adadı.

Ka Bok, Güney Mindanao’daki Parti ve silahlı devrimi bir seviyeden diğerine başarıyla yönettiği, köylü ve Lumad kitlelerini uyandırdığı ve güçlendirdiği, halkın demokratik hükümetinin çekirdeğinin ekilmesine ve yetiştirilmesine yardımcı olduğu, halkı, toprağı ve çevreyi tahrip eden ve yağmalayan ve yok eden madencilik ve diğer büyük kapitalist saldırılarına karşı halkın direnişini teşvik ettiği ve yönlendirdiği için faşistlerin en kuduz öfkesini kazandı.

Ka Bok, diğer kadrolar ve komutanlarla birlikte Mindanao genelinde halk ordusunun ve Filipinler Komünist Partisi’nin genişlemesinde ve güçlendirilmesinde önemli bir rol oynadı. Ayrıca, YHO’nun Baş Komutanı ve FKP Merkez Komitesi ve merkezi liderlik organlarının bir üyesi olarak ulusal büyümesinde önemli görevler yerine getirdi.

Düşmanın Ka Bok yok etmeden önce on yıldan fazla zamanını amansız askeri operasyonlarda, bombalamalar, topçu ateşi, toplulukların işgali ve köylüleri ve Lumad kitlelerini terörize etmesi, askeri operasyonlara milyarlarca peso harcamasına rağmen YHO’nun gücünün, dayanıklılığının ve gerilla disiplininin ve geniş kitlelerin halk ordusuna kapsamlı ve derin desteğinin bir kanıtıdır.

Ka Bok’un sevgili ailesine ve arkadaşlarına en derin taziyelerimizi sunuyoruz. Ölümü Parti, YHO ve tüm devrimci güçler ve özellikle son birkaç on yılda çokça hizmet ettiği Davao eyaletlerinin çevresindeki ezilmiş halklar olmak üzere geniş işçi ve köylü kitleleri tarafından yas tutulmasına neden oldu.

Ka Bok’un ölümü Parti ve silahlı devrim için büyük bir kayıptır. Ancak bu aksilik sadece geçicidir ve zamanı gelince aşılacaktır. Bir dizi Parti kadrosu ve YHO komutanı, halk savaşı gazileri, Ka Bok tarafından eğitilen ve askeri ve siyasi çalışmalarda çelikleştirilmiş genç liderler, onun yerini almaya ve görevlerini yerine getirmeye hazırlar.

Gerçekten de devrimci liderler halk savaşında önemli bir rol oynarlar. Bununla birlikte, halkın demokratik devriminin ilerletmesinde çok daha büyük ve belirleyici rol oynayanlar, uyanmış ve sıkı bir şekilde savaşan geniş halk kitleleridir.

Kötüleşen baskı biçimleri ve devlet terör saldırıları karşısında, halkın kurtuluş arzusu ve devrim yapma kararlılığı her zamankinden daha fazladır. Faşist, yozlaşmış ve kukla Duterte rejiminin terör saltanatı Filipin halkının devrimci gayretini derinleştiriyor.

Her savaşta olduğu gibi, halk savaşı aksilikler ve kayıplarla karşılaşacak, ancak daha fazla ilerlemesine yardımcı olacak dersler çıkarılacaktır. Ka Bok’un kaybı, halk savaşının daha da ilerlemesine ve güç kazanmasına engel olmayacaktır, çünkü bu, halkın ulusal özgürlük ve sosyal özgürleşme konusundaki en yüksek arzularını temsil eden haklı ve demokratik bir savaştır.

Ka Bok’un yaşam boyu devrimci hizmeti ve kahramanlığı, tüm Kızıl savaşçılara ve Filipin halkına halkın savaşını daha da ileriye taşımaları için sonsuza kadar ilham verecektir.

Englısh: https://www.tkpml.com/red-salute-to-ka-menandro-villanueva-ka-bok-commander-of-the-npa-revolutionary-hero-of-the-filipino-people/?swcfpc=1