Filipinler Komünist Partisi: YHO-Negros sözcüsü Ka Juanito Magbanua’ya en yüksek saygı ve kızıl selam!

YHO-Negros sözcüsü Ka Juanito Magbanua’ya en yüksek saygı ve kızıl selam!

Filipinler Komünist Partisi

12 Ekim 2022

 

Filipinler Komünist Partisi (FKP), 94. Piyade Taburu ve 303. Tugayı, Yeni Halk Ordusu-Negros Adası sözcüsü Ka Juanito Magbanua’nın (Romeo Nanta) yargısız infazını en güçlü ifadelerle kınamaktadır.

Hipertansiyon ve artrit nedeniyle Ka Juanito bir YHO birliğinden ayrılmak ve Sitio Medel, Barangay Carabalan, Himamaylan şehri, Negros Occidental’de geride kalmak zorunda kaldı. FSK’nin faşist birlikleri tarafından tutuklandı, işkence gördü ve ardından geçen pazartesi öğleden sonra yargısız infaz edildi.

Ka Juanito, “hors de combat” yani savaşacak durumda değildi. Savaş esiri ilan edilmesi ve Cenevre Sözleşmelerinin I. Protokolü kapsamındaki haklarının tanınması gerekirdi. Bunun yerine, 3. ID ve 303. IB’de subaylarının emriyle yasadışı bir şekilde öldürüldü. Düşman birlikleri tarafından öldürüldüğü sırada saat 17:45 sularında bölge sakinleri tarafından dört el silah sesi duyulmuştur.

Ka Juanito’nun öldürülmesi uluslararası insan haklarının ağır bir ihlalidir.

AFP’nin aşağılık “esir alma” ve devrimcileri öldürme politikası doğrultusunda gerçekleştirilmiştir. “Hors de combats”, savaşçı olmayan ya da sivil olan silahsız devrimcilerin öldürülmesi, savaş yasalarının açıkça ihlal edilmesi, FSK ve FUP tarafından cezasızlıkla gerçekleştirilmektedir.

Ka Juanito ve devlet terörizminin diğer tüm kurbanları için adalet talebine katılıyoruz. Parti ve YHO, devrimci adaleti sağlamak ve faşist suçluları cezalandırmak için çalışmaktan yorulmayacaktır.

Parti ve tüm Filipin halkı Ka Juanito Magbanua’ya en yüksek saygılarını sunmakta ve en derin kızıl selamlarını vermektedir. Ka Juanito hayatının 25 yıldan fazlasını Filipin halkının ulusal ve toplumsal kurtuluş davasına adamıştır. FKP, Ka Juanito’nun ailesine, Parti kadrolarına ve Negros’taki YHO’nun kızıl savaşçılarına taziyelerini sunmaktadır.

Negros’taki YHO’nun sözcüsü ve Parti’nin adadaki önde gelen kadrolarından biri olan Ka Juanito, şeker kamışı işçilerinin ve geniş haciendalardaki (tarımsal işletme çn.) yoksul köylülerin yanı sıra işçilerin ve diğer ezilen ve sömürülen kitlelerin çıkarlarını korumak ve geliştirmek için yorulmak bilmezdi. Ayrıca medyaya verdiği röportajlarda tüm Parti ve YHO’nu etkili bir şekilde temsil etti.

Ka Juanito ölümüne kadar Negros halkının, özellikle de en az 15.000 yoksul köylünün ordu tarafından “yasak bölge” ve “gördüğünüz yerde vurun” politikasını uygulamak üzere topluluklarını boşaltmaya zorlandığı Himamaylan Şehrinin Barangaylarında (köylerinde çn.) yaşayanların çektiği sıkıntı ve acılarla yakından ilgilendi. Yoksul köylüler ve tarım işçileri sürekli topçu ateşi ve hava bombardımanıyla terörize ediliyor ve ordu topluluklarının kontrolünü ele geçirirken ağır ihlallere maruz kalıyorlar.

Düşman, Ka Juanito’yu öldürmüş olmakla övünüyor ve bunu bir “zafer” olarak ilan ederek, onun korkak askerler tarafından soğukkanlılıkla öldürüldüğü gerçeğini gizliyor. FSK, Filipin halkının, silahlı devlet güçlerinin acımasız kontrgerilla savaşı sırasında işlediği suiistimal ve suçları durdurmak için yükselen tepkilerini bastırmak amacıyla bir yalan ağı örüyor ve yaygara yapıyor.
Ka Juanito’yu Filipin halkının kahramanı ilan ediyoruz. Devrimci hizmet dolu yaşamı, Negros halkına ve tüm ülkeye ulusal demokrasi mücadelesinde sebat etmeleri için sonsuza kadar ilham verecektir.

Englısh: https://philippinerevolution.nu/statements/highest-tribute-and-red-salute-to-npa-negros-spokesperson-ka-juanito-magbanua/