FKP: Filipinler Çin’e Karşı Savaş Stratejisinde ABD’nin Piyonu Olacak

Yeni EDCA sahaları ile Filipinler, Çin’e karşı savaş stratejisinde ABD’nin piyonu olacak

Marco Valbuena | Baş Bilgi Sorumlusu | Filipinler Komünist Partisi
04 Nisan 2023

Filipinler Komünist Partisi (FKP), Çin’e karşı savaş hazırlıklarının bir parçası olarak ülkede dört askeri üs daha inşa etme planında ABD ile işbirliği yaptığı için Marcos rejimini kınayan Filipin halkına katılıyor.
Dün Malacañang, ABD’nin aşağıdaki yerlere erişim “talebini” “onayladığını” duyurdu:
– Cagayan, Sta. Ana kasabasındaki Camilo Osias Deniz Üssü
– Cagayan, Lal-lo kasabasındaki Lal-lo Havaalanı
– Gamu, Isabela’daki Melchor dela Cruz Kampı
– Balabac adası, Palawan eyaletinin en güneyindeki ada
Geliştirilmiş Savunma İşbirliği Anlaşması (EDCA) kapsamında, FSK’nin askeri kampları ABD’nin kendi askeri tesislerini inşa edebileceği “mutabık kalınan yerler” olarak hizmet verebilmektedir. Lal-lo Uluslararası Havaalanı FSK’nin bir askeri kampı bile değildir. Balabac’ta sadece bir deniz karakolu var ve ABD’nin planları gerçekleşirse burası kesinlikle ABD Donanması tarafından ele geçirilecek ve dev bir yabancı deniz kalesine dönüştürülecek.
EDCA kapsamında ABD, Filipinli yetkililerin girme ya da denetleme yetkisinin olmayacağı bu tesislerde bölge dışı haklara sahip olacak. ABD ayrıca bu üs ve tesislere gidip gelme bahanesiyle Filipin hava sahasını ve radyo dalgalarını serbestçe kullanabilecek. ABD ordusu, Filipin halkının haberi bile olmadan, 1987 anayasasını ihlal ederek bu tesislerde nükleer silah depolayabilir.
Bu EDCA sahalarına ek olarak ABD, şu anda özel askeri müteahhit DynCorp grubunun sahibi olan bir ABD finans şirketi olan Cerberus Company tarafından işletilen eski Subic Deniz Üssündeki gemi inşa ve onarım tesislerini de kullanmaya hazırlanıyor.
Marcos rejimi, ABD ordusunun bu bölgelerde daha fazla üs ve tesis inşa etmesine izin vererek, ABD’nin Filipinler’i Çin’e karşı savaş stratejisinde bir piyon olarak kullanmasına izin veriyor. ABD hükümetinin Hint-Pasifik Güvenlik Stratejisi, ekonomik ve askeri gücünün büyümesini engellemek için Çin’i kuşatmayı amaçlıyor.
Marcos dün bu ABD askeri üslerinin ve tesislerinin “insani ve yardım operasyonları için kullanılacağını” iddia ederek Filipinlileri kandırıyor. ABD ordusunun sözde afet müdahale programı, aslında ABD’nin askeri gücünü genişletme ve yansıtma yönündeki saldırgan tutumunu gizlemek için kullanılan büyük bir perdedir. Bu tesislerin toplumlara istihdam getireceği iddiasının yalan olduğunu görmek için, dünyanın herhangi bir yerindeki ABD askeri üslerinin fuhuşu ve diğer anti-sosyal faaliyetleri nasıl teşvik ettiğine bakmak yeterlidir.
Büyük olasılıkla ABD, bu EDCA bölgelerinden birinde ya da daha fazlasında uzun menzilli füzeler fırlatmak için tesisler inşa edecektir. ABD Hint-Pasifik Komutanlığı 2021 yılından bu yana Japonya, Kore, Filipinler ve Çin’e en yakın diğer adaları içeren ve “Birinci Ada Zinciri” olarak adlandırdığı bölgede karadan füze fırlatma sistemlerinden oluşan bir ağ kurmayı planlamaktadır.
ABD’nin savaş tiyatrosu hazırlıkları, Çin’i “başlangıç silahına sahip olmaya” kışkırtmak ve böylece “Tayvan’ın savunmasına gelme” planlarını haklı çıkarmak için Tayvan’ın “bağımsızlığını” körüklemeye odaklanmıştır. Böyle bir durumda, Lal-lo uluslararası havaalanı muhtemelen ABD’nin Çin’e karşı savaşında kullanacağı ABD savaş uçakları için bir kalkış rampası ve geri hizmet alanı olarak hizmet verecektir.
Bu ABD askeri üslerinin planlanan inşası, Filipinler’in yanı sıra Japonya, Kore ve diğer ülkelerin de, ABD’nin Ukrayna’yı Rusya’ya karşı bir piyon olarak kullandığı gibi, ABD tarafından kışkırtılan savaşın girdabına çekilmesi olasılığını daha da arttıracaktır. Bu tesisler, özellikle Cagayan, Isabela ve Palawan eyaletlerindeki Filipinlilerin yaşamlarını tehlikeye atacak, çünkü bunlar kesinlikle Çin eylemini veya karşı eylemini çekecek mıknatıslar olarak hizmet edecektir.
ABD’nin bu emperyalist entrikaları ve savaş tehditleri arasında Filipin halkının özgürlüğü ve yaşamı tehlikededir. Filipin halkının ayağa kalkması, gerçek egemenlik için mücadele etmesi ve Marcos rejiminin itaatkârlığını kınaması aciliyet arz etmektedir.
Ülkede daha fazla ABD askeri üssü ve tesisi inşa edilmesi planına karşı çıkmak, diğer tüm ABD askeri tesislerinin sökülmesini talep etmek, ABD ile yapılan tüm eşitsiz askeri anlaşmaların feshedilmesini istemek ve dış politikada bağımsızlık ve tarafsızlık talep etmek Filipinlilerin yurtseverlik görevidir.

Englısh: https://philippinerevolution.nu/statements/with-new-edca-sites-ph-to-become-us-pawn-in-war-strategy-vs-china/