FKP: Kadınlar ve emekçiler, ağır krizin ortasında ayaklanın

Kadınlar ve emekçiler, ağır krizin ortasında ayaklanın

8 Mart 2022

Filipinler Komünist Partisi (FKP), Uluslararası Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle ülkedeki ve dünyadaki kadınlara devrimci selamlarını iletiyor. Dayatılan cinsiyet, kültürel ve ekonomik engelleri aşarak Filipinler devriminin kadroları ve savaşçıları olarak yerlerini alan işçi, köylü ve diğer ilerici sınıf ve kesimlerden kadınların kahramanlıklarını hatırlayalım.

On gün sonra, son 50 yıldır kadın mücadelesinin öncüsü olan Filipinler’deki kadın kurtuluş hareketinin öncüsü Makabayang Kilusang ng Bagong Kababaihan’ın (Makibaka) 50. yıldönümünü kutlamamız önem taşıyor. Makibaka’nın militanlığı ve cesareti, kadınları halkı heyecanlandırmada ve devrimci silahlı mücadeleyi yürütmede her zaman önemli görevleri üstlenmeleri için ilham vermeye devam ediyor. Makibaka’nın saflarından Kızıl savaşçılar ve Yeni Halk Ordusunun komutanları ortaya çıktı.

Milyonlarca insanın yaşam standartlarında keskin bir düşüşün damgasını vurduğu, hızla kötüleşen ekonomik krizin ortasında, kadınların, emekçi halkın geri kalanıyla birlikte, refahlarını ve çıkarlarını savunmak ve baskılarını arttıran politikalara direnmek için bir araya gelmeleri ve harekete geçmeleri acildir. Genel olarak kötüleşen sosyal koşullar, baskıların yoğunlaşması, işsizlik, eşitsiz ücretler ve hanehalkındaki eşit olmayan koşullardan muzdarip olduğu için kadınları özellikle sert bir şekilde vurdu.

Sosyoekonomik krizin yükünü ilk elden bilen Filipinli kadınlar, kadın düşmanı ABD-Duterte rejimini, yozlaşmış bürokrat kapitalistlerini, yandaşlarını, büyük burjuva kompradorlarını ve maliyetli politikalar ve önlemler dayatan askeri generalleri kınarken, emekçi kitlelerin önünde yürümeye kararlıdırlar.

Akaryakıt ürünleri, gıda ve diğer ihtiyaç maddelerinde vergilerin düşürülmesi, iş, daha yüksek ücretler, toprak ve arazi kirasının ortadan kaldırılması, daha yüksek çiftlik çalışma ücreti ve işten çıkarılmamaları, toptan ithalatın serbestleşmesine son verilmesi ve diğer acil önlemlerin alınmasını militanca derhal talep etmelidirler. Aynı zamanda, Duterte rejimi halkı susturmak ve gücünü güvence altına almak için çaresizliğinde daha devlet terörü eylemlerine başvurduğu için hakları için hiç tereddüt etmeden mücadele etmelidirler.

İktidardaki yarı sömürge ve yarı feodal sistemin kronik krizi, uluslararası kapitalist krizin ortasında kötüleşirken, Filipinli kadınlar daha fazla sayıda ayaklanmaya, fabrikalarda, toplum ve kampüs örgütlerinde sendikalarını ve kadın komitelerini inşa etmeye ve güçlendirmeye, sokaklarda yürümeye ve her türlü kitlesel mücadeleyi yürütmeye ve ulusal ve sosyal kurtuluş için devrimci silahlı mücadeleye katılmaya mahkumdur.

Englısh: https://www.tkpml.com/cpp-women-and-toiling-people-rise-up-amid-grave-crisis/?swcfpc=1