FKP MK: Sevgili Ka Joma’ya mümkün olan en yüksek saygıyı gösterin

JOSE MARİA SİSON

 Sevgili Ka Joma’ya mümkün olan en yüksek saygıyı gösterin

Filipinler Komünist Partisi

Merkez Komite

17 Aralık 2022

Merkez Komite ve tüm Filipinler Komünist Partisi (FKP), kurucu başkanı Jose Maria Sison (Amado Guerrero) Yoldaş’ın vefatının yasını tutmaktadır. Ka Joma, bir süre Hollanda’nın Utrecht kentindeki bir hastanede tutulduktan sonra dün gece Filipin saatiyle 20:40 sularında huzur içinde hayata gözlerini yumdu. Kendisi 83 yaşındaydı.

Ka Joma’nın vefatıyla birlikte Parti büyük bir liderini kaybetti. Gerçekten de Marksizm-Leninizm-Maoizm’i Filipinler’e ve Filipin devrimine ustaca ve yaratıcı bir şekilde uyguladığı ve Filipin halkına ülkenin geleceğini şekillendirme ve ulusal özgürlük ve demokrasi özlemlerine ulaşma gücü verdiği için geçtiğimiz yüzyılın en büyük Filipinlileri arasındadır.

Merkez Komite ve tüm Parti sonsuza kadar Ka Joma’nın ölümsüz devrimci ruhundan ilham ve rehberlik alacaktır. Onun anısını ve mirasını sonsuza kadar yaşatmaya devam edelim ve Merkez Komite’nin diğer büyük liderleri, Siyasi Bürosu ve Yürütme Komitesi ile ateşlediği devrimi sürdürme ve ileriye taşıma kararlılığımızı güçlendirelim.

Ka Joma yazılarıyla Filipin devriminin teorik temellerini atmıştır. Ayrıca bize, Filipin halkının devrimci mücadelelerinin bir sonraki aşamasında Parti’nin sürekli büyümesine rehberlik edecek zengin ve derin bir Marksist-Leninist-Maoist hazine bıraktı.

Ka Joma’nın dünyanın dört bir yanındaki proletaryaya ilham veren ve yeni bir diriliş evresine giren uluslararası komünist hareketin közünü muhafaza eden Marksist-Leninist-Maoist bir meşale taşıyıcısı olarak oynadığı önemli rolü de teyit ediyoruz.

2016 yılında Filipinler Komünist Partisi İkinci Kongresi, Ka Joma’ya Parti’nin en yüksek takdirini sunan ve Filipin devriminin büyümesine yaptığı katkıların izini süren kapsamlı bir bildiri yayınladı.

Ka Joma’ya mümkün olan en yüksek saygıyı göstermek amacıyla önümüzdeki on günü tüm Parti için bir yas dönemi olarak ilan ediyoruz. Partimizin yaklaşan 54. yıldönümünü Ka Joma’nın anısına adayalım, hayatını ve onun liderliği ve rehberliği altında elde ettiğimiz tüm zaferleri kutlayalım.

Yeni Halk Ordusu’nun (YHO) tüm birimlerine 26 Aralık şafak vakti içtima almalarını ve sevgili liderimize en yüksek saygı ve vedayı sunmak üzere sessizce 21 pare top atışı yapmalarını emrediyoruz. Bu yas dönemi boyunca YHO, halkı savunmak için azgın faşist güçlere karşı taktiksel saldırılar düzenleyebilir.
Parti ve tüm devrimci güçler, Ka Joma’nın geçmişte dile getirdiği bir dilek olan kalıntılarının ya da küllerinin eve dönüşünü beklemektedir. Bu, geniş işçi ve köylü kitlelerine son saygılarını sunma ve tüm hayatını kurtuluş davasına adayan devrimci lidere onur verme fırsatı verecektir.

Bugün Ka Joma’yı Filipin halkının emperyalizme karşı son yüzyıllık direnişinin en büyük kahramanı olarak ilan ediyoruz. Filipin halkının yurtsever ve devrimci bilincinin şekillenmesine ve ulusal ve toplumsal kurtuluşa giden yolun açılmasına yaptığı muazzam katkılar asla silinmeyecektir.

Englısh: https://philippinerevolution.nu/statements/cpp-cc-highest-possible-tribute-to-ka-joma/