FKP MK: Yoldaş Helenita Pardalis’e en yüksek saygılar

Yoldaş Helenita Pardalis’e en yüksek saygılar

Filipinler Komünist Partisi

Merkez Komitesi

14 Ocak 2023

Filipinler Komünist Partisi (FKP) Merkez Komitesi, Bicol ve Doğu Visayas’taki yoldaşlar ve kitleler tarafından Ka Ning, Ka Eliz, Ka Celine ve Ka Elay olarak bilinen Helenita Pardalis Yoldaş’a en içten saygılarını sunar.

Ka Elay, geçtiğimiz 23 Kasım’da Kuzey Samar, Las Navas, Barangay Imelda’da 8. Piyade Tümeni tarafından sabahın erken saatlerinde gerçekleştirilen bir hava bombardımanında öldürüldü. Kendisi 65 yaşındaydı. Filipinler Silahlı Kuvvetleri (FSK) ve ABD-Marcos rejiminin Yeni Halk Ordusu’nun (YHO) küçük bir gerilla birliğine karşı orantısız güç kullandığı bu şiddetli bombardımanda diğer beş yoldaş ve savaşçı da hayatını kaybetti.

Ka Elay’ın başta eşi, oğulları ve torunları olmak üzere tüm ailesine, sevgili yoldaşlarına ve dostlarına başsağlığı diliyoruz.

Ka Elay, gençliğinin çoğunu geçirdiği Bicol Bölgesi’ndeki Albay Pio Duran’dan gelmektedir. Dokuz kardeşin en büyüğüydü. Memleketindeki Pio Duran İlköğretim Okulu ve Marcial O. Raniola Memorial Okulu’nda okudu. Sıkıyönetimin ilk yıllarında Albay Legazpi City’deki Aquinas Üniversitesi’nde üniversiteye başladı.

Sıkıyönetim diktatörlüğü altındaki büyük sosyal eşitsizlikler ve siyasi baskılar Ka Elay’ı bir aktivist olmaya ve halka yakın olmaya sevk etti. Korku atmosferinin ortasında ve tutuklayıp “kurtarma” tehditlerine rağmen direniş yolunu seçmeye cesaret etti ve ulusal demokratik davaya katıldı. Kendini işçilerin ve kentli yoksul kitlelerin arasına bıraktı. İçten sempatisi ve tavrı onu kitlelere ve yoldaşlarına sevdirdi.

1980’lerin başında Ka Elay’ın kocası Metro Manila’da askeri ajanlar tarafından kaçırıldı ve kayboldu. O ve iki çocuğu yıllarca sürecek ve sonu gelmeyecek bir arayışa başladılar. Diğer zorla kaybetme mağdurlarına katıldı ve Find (Zorla Kaybedilen Mağdurlarının Aileleri) grubunun yetkililerinden biri oldu. Corazon Aquino rejimi altında siyasi baskılar devam etti ve kendisi de birkaç yıl boyunca tutuklandı ve gözaltında tutuldu. Ayrıca daha sonra sevgi dolu bir koca ile yeniden evlendi.

1990’ların başında, Parti’nin İkinci Büyük Düzeltme Hareketi’nden ilham alan Ka Elay, kırsal kesime gitmeye ve Yeni Halk Ordusu’na katılmaya karar verdi. Doğduğu eyalete dönerek köylü kitleleri arasında kitle çalışmalarına katıldı, onların sosyal ve siyasi bilincini yükseltmeye yardımcı oldu ve örgütlü kitleleri kendi davaları için savaşmaya teşvik etti.

Daha sonra Camarines Sur’daki Libmanan-Bato bölgesinde bir gerilla cephesinin sekreteri ve daha sonra da Parti’nin Camarines Sur İl Komitesi’nin sekreteri oldu. Kitle çalışması ve Parti örgütlenmesindeki örnek başarıları nedeniyle 1990’ların sonunda Bicol Bölge Komitesi ve Yürütme Komitesi üyeliğine seçildi.
Daha sonra Merkez Komite tarafından Ulusal Köylü Komisyonu Sekreter Yardımcısı olarak görevlendirildi. Kitle çalışması ve taban oluşturma konusundaki zengin deneyimi daha da geliştirilecek, toparlanacak ve tüm Parti örgütü ve YHO genelinde paylaşılacaktır. Yıllarca Ang Bayan’a aktif olarak makale katkısında bulundu.

Daha sonra 2015 yılında Doğu Visayas Bölge Komitesi’ne atandı ve burada Sekreter Yardımcısı olarak seçildi. Ertesi yıl Haziran ayında Geçici Merkez Komitesi Siyasi Bürosu’na atandı. Kasım 2016’da FKP’nin 2. Kongresine delege olarak katılmış ve burada Merkez Komite asil üyeliğine seçilmiştir.

Ka Elay öldüğü sırada Parti’nin Doğu Visayas Bölge Komitesi’nin sekreteriydi. Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, düşmanın amansız büyük ölçekli saldırılarıyla karşı karşıya kalan Ka Elay, Doğu Visayas’taki Parti ve YHO’nun giderek genişleyen ve derinleşen bir kitle tabanı temelinde kapsamlı ve yoğun bir gerilla savaşı yürütmesine öncülük etti.

Kuşkusuz Ka Elay’ın ölümü diğer yoldaşlarla birlikte Parti’nin Doğu Visayas bölgesindeki liderliği üzerinde bir iz bırakacaktır. Bununla birlikte, bir dizi kıdemli ve genç Parti kadrosu bölgedeki liderliğin yönetimini devralmak için çoktan adım attı. Bu kadrolar zor görevleri üstlenmeye tamamen muktedir ve isteklidir. Önde gelen komiteleri birleştirdiler ve Ka Elay’ın yerine geçecek kişiyi seçtiler. Partiye, Yeni Halk Ordusuna ve özellikle de ABD-Marcos rejimi altındaki yarı sömürge ve yarı feodal yapının giderek kötüleşen krizinin ortasında, kentlerde ve kırlarda ezilen ve sömürülen tüm sınıfların devrimci kitle hareketine önderlik etmeye kararlıdırlar.

Kitlelerin acil sosyoekonomik sorunlarını ele alma, toprak reformu yapma ve kitlelerin; haşerelerin, art arda gelen tayfunların, sellerin ve diğer iklim felaketlerinin üstesinden gelmesine yardımcı olmak için tüm çabalarını sarf ettiler. Covid-19 salgınının ortasında, bölgedeki YHO, sağlık acil durumunun üstesinden gelmek için kitlelerin bilgi kaynağı ve rehberi oldu. YHO, üretim ekiplerini organize etmeye ve halkın üretimi yükseltmesine, hasatlarını artırmasına, adil ücretler ve ürünleri için adil fiyatlar için mücadele etmesine yardımcı olmaya devam ediyor. Sonuç olarak, halk savaşı ve YHO Doğu Visayas’taki kitlelerin derin ve geniş desteğini almaya devam ediyor.

Düşman ormanlara, tarlalara ve köylü topluluklarına tonlarca bomba yağdırdı ve çok sayıda Kızıl savaşçıyı ve Parti kadrosunu öldürdü. Faşistler, halkın savaşma isteğini kırmak ve kahraman savaşçılarına destek vermelerini engellemek gibi boş bir umutla, halkın her hareketini kontrol etmek, kısıtlamak ve yakından izlemek için yüzlerce köyde sıkıyönetim uyguladılar. Ancak bunu yaparken sadece daha büyük bir öfkeye yol açtılar. Doğu Visayas’ın köylü kitleleri halk savaşının ölümsüz kaynağı olmaya devam ediyor.

Kitleler ile Yeni Halk Ordusu arasındaki kopmaz bağ Ka Elay’ın ölümsüz mirasının bir parçasını oluşturmaktadır. Ezilen kitlelere duyduğu sevgi sınırsızdır ve yolunun kesiştiği her Kızıl savaşçının ve Parti kadrosunun ruhunu doldurmaya devam etmektedir. Düşman Ka Elay’ın hayatını sonlandırmayı başarmış olabilir, ancak o devrimci kitlelerin kalplerinde ve zihinlerinde sonsuza kadar yaşayacaktır. (16 Aralık 2022)

Englısh: https://philippinerevolution.nu/statements/highest-tribute-to-comrade-helenita-pardalis/