HBDH 4.Yıl Kuruluş Kutlamaları Başladı

HBDH 4.Yıl Kuruluş Kutlamaları Başladı

 

HBDH 4. kuruluş yılını Viyana’da düzenlediği bir etkinlikle kutladı.

Halkların Birleşik Devrim Hareketi (HBDH) 4. kuruluş yılını Viyana’da düzenlediği bir etkinlikle kutladı. Avrupa’da düzenlenecek olan paneller serisinin ilkine Viyana ev sahipliği yaptı.

Yılmaz Kes, Delal Amed, Nubar Ozanyan, Ulaş Bayraktaroğlu, Aynur Ada, Ulaş Adalı, Ceren Güneş, Hüseyin Akçiçek, Baran Serhad, Sinan Ateş ve Mahir Atakan şahsında tüm devrim ve sosyalizm mücadelesinde ölümsüzleşenlerin anısına saygı duruşu ve sinevizyon gösterimi ile etkinlik başladı.

Etkinliğin panel kısmında HBDH’nin kuruluş amacı, dört yıllık mücadele pratiği ve gelecek dönemdeki görevleri tartışıldı.

İlk sözü PKK temsilcisi alarak HBDH’nin kuruluş süreci ile ilgili bilgiler paylaştı. PKK temsilcisi 2016 yılında kurulan HBDH’nin sömürgeci güçlerin de oldukça dikkatini çektiğini hatırlattı. ‘Arap Baharı’ sürecine de değinen temsilci, buradaki önderlik sorununa dikkat çekti. Önderlikten yoksun ayaklanmaların sonunun faşizme kadar gidebileceğini belirten temsilci, HBDH’nin bu sürece cevap olabileceğini söyledi.

PKK temsilcisi, “3. Dünya Savaşı olarak da tanımlanabileceğimiz bu süreç, göç yollarında insanları ölümüne seyirci kalarak, farklı bir yok etme pratiği içindedir. İnsan onuruna yönelik bir saldırı söz konusudur ve buna karşı durulması gereklidir” dedi

Türkiye’de sosyal şovenizme, Kürdistan’da ise ilkel milliyetçiliğe karşı HBDH’nin mücadele pratiği geliştirmesi ve bir “ikna direnişi” sergilemesi gerektiğini ifade eden temsilci, ezilenlere yönelik bir katliam planlaması söz konusu olduğuna dikkat çekerek, tüm ezilenlerin buna karşı kendi hazırlığını yapması gerektiğini vurguladı. Temsilci, hesap sorma bilincinin geliştirilmesi gerektiğini söyleyerek konuşmasını sonlandırdı.

EMPERYALİZM VAHŞETİ ÇOK BÜYÜK BİR DÜZEYDEDİR

MKP adına söz alan konuşmacı ise emperyalizmin savaşla beslendiğini hatırlatarak, bu savaş politikalarına karşı devrimci örgütlere bugün her şeyden çok ihtiyaç olduğunu belirtti. HBDH’nin dört yıllık pratiğinin istenen düzeyde olmadığı ancak bunu geliştirmede herkesin sorumluluğu olduğunun altını çizdi. Erdoğan şefliğinde cihatçıların Suriye’de savaştığını söyleyen temsilci, Türkiye’de ise SADAT ve bekçiler ile faşist Erdoğan’ın kendi milis gücünü oluşturduğuna dikkat çekti. “Birleşik mücadeleye karşı mesafeli olmak gibi bir lüksümüz olamaz” diyen MKP temsilcisi, özellikle Alevilere yönelik katliam provalarının metropollere kadar gelebileceği uyarısını yaptı. Temsilci Türkiye ve Kürdistan’daki toplumsal yıkımın boyutlarına da değinerek konuşmasını tamamladı.

HBDH FAŞİZMİ YIKMAYI KENDİNE HEDEF KOYMUŞTUR

TKP-ML temsilcisi ise Orta Doğu’da süren savaş sürecine değinip, Rojava’daki devrimci çıkışın BOP gibi emperyalist planları boşa çıkardığını söyledi. Sömürgeci Türk devletinin kendine yeni alanlar açmak istediğini belirten temsilci, buna karşı birleşik mücadele verilmesinin önemine vurgu yaptı. Kadınların Birleşik Devrim Hareketi’nin (KBDH) önemine de değinen temsilci, bölgede verilen kadın özgürlük mücadelesinde KBDH’nin kadınların birleşik mücadele aracı olduğunu söyledi. HBDH’nin eylemlerini daha fazla halka duyurması gerektiğini belirterek konuşmasını sonlandırdı.

‘BURJUVAZİYE RAHAT YOK’

MLKP temsilcisi ise soru ve görüşlerin alındığı bölümde söz alarak, burjuvaziye onların kendilerini en güvende hissettikleri plazalarında vuran HBDH milislerinin eylemlerini selamladığını, HBDH’nin dördüncü yılını kutladığını belirten bir konuşma yaptı.

Soru cevap kısmından sonra etkinlik birlikte söylenen marşlarla sona erdi.