HBDH YK: “Özgürlüğün Fikri Ve Sesi, Hrant Dink Ölümsüzdür!”

Özgürlüğün Fikri Ve Sesi, Hrant Dink Ölümsüzdür!

Soykırımın bitiremediği Ermeni halkının devrimci bir aydını daha Ocak ayının soğuk bir gününde katledildi. Faşist bir kurşunla kalleşçe arkadan vurularak katledilen Hrant Dink’in cesedi saatlerce yerde bekletilerek özgürlük arayan halklara mesaj verilmek istendi. Faşist mesaj sadece Ermeni halkına değildi. Özgürlük arayan, adalet talep eden tüm halklara, insanlara da verilmek istendi.

Sevdiklerinin Hrant’a yakıştırdıkları “Keman”, İstanbul’da kırıldı. Tıpkı 107 yıl önce Ermeni halkının yetiştirdiği ünlü müzik ustası Gomidas’ın kırdıkları piyanosu gibi kırdılar “Keman”ı.  Faşist kurşun sadece özgür fikre sıkılmadı aynı zamanda özgür bir sese de sıkıldı. Yere yıkmak istedikleri sadece Hrant’ın bedeni değildi aynı zamanda onun soykırım karşısındaki devrimci tutumu ve özgürlük düşleriydi.

Diktatörlükten yana olmayan kölelik ve tutsaklığı kabul etmeyen her özgür fikir savunucusu faşizmin saldırı hedefindedir. Toplum bir bütün olarak teslim alınmak istenmektedir. Karşıt, aykırı her sesin susturulmak istendiği topraklarda direnmekten, birleşip mücadele etmekten başka bir çıkış yolu yok.

107 yıl önce önceden planlanan soykırım günümüze dek devam etmektedir. Faşist AKP-MHP iktidarı stratejik düşmanlığını Ermeni ve Kürt halkı üzerinden sürdürmeye devam ediyor. Ermeni ve Kürt düşmanlığı dönemsel, günlük, anlık bir olgu değildir. Ya da hükümetlere ait bir politika da değildir. Irkçılık, gericilik, düşmanlık TC devletinin varoluş politikasıdır. Bundandır ki Medya Savunma Alanları, özgür Rojava toprakları istisnasız her gün kimyasal bombalarla, yok edici gazlarla bombalanmaktadır. Kürtlerin, Ermenilerin yaşadıkları topraklara çökmek istenmektedir.

Faşist iktidar sadece Ermeni ve Kürt halkına düşman değildir. Aynı zamanda özgür fikirlere düşlere de büyük bir düşmanlığı vardır. Bundandır ki sosyalistler, devrimciler, ilericiler, aydınlar, gazeteciler, kadınlar, çocuklar her gün her an faşizmin hedefi durumundadır.

Diktatörlerin, özgürlük mücadelesinin öncülerini hedef alması tesadüfi değildir. Kürtlerin, Ermenilerin, işçilerin, kadınların… devrimin öncüleri bilincin, inancın, iradenin ve kararlılığın yol göstericileridir. Yol açıcılardır. Yapı ustalarıdır. Karanlığı parçalayan, ışık cehaletini kıran umutturlar.

Faşizm ise bilincin, cesaretin, umudun düşmanıdır. Bundandır ki halkla devrimin öncülerinin buluşmasını, tanışıp yoldaş olmalarını birlikte mücadele etmelerini istemez ve kabul etmez. Bundandır ki faşizm elinde imha edici, yok edici, tutsak alıp köleleştirici her türlü silahı kullanır. Her türlü kirli provokasyonlara başvurarak öncüleri vurmaya yok edip susturmaya çalışır.

Hrant’ın dediği gibi; “bu ülkede eğer hem Ermeni hem solcuysan en büyük belasın, demektir.” Hrant Dink hem iyi bir Ermeni hem de iyi bir devrimciydi. Çünkü onun ölümsüz öğretmeni Armenak Bakırcıyan’dı.

Buz kesen Ocak ayında yitirdiğimiz, toprağa düşen devrimin önderlerini, sayısız öncülerini saygı ve minnetle anarken Hrant Dink’in Ermeni soykırımı karşısında ki cesur duruşunu, halkların kardeşlik fikrini ideallerimiz kabul ediyoruz.

Hrant Dink Ölümsüzdür!

Kahrolsun Soykırımcı-Katliamcı Faşist Türk Devleti!

Yaşasın Birleşik Devrim Mücadelemiz!

HBDH YK

19 OCAK 2023