HBDH Yürütme Komitesi Üyesi Ferzad Can DKP/BÖG Kurucu Önder ve Komutanı Ulaş Bayraktaroğlu’nu anlattı

Ferzad Can: Bayraktaroğlu’nun mücadelesi bizlere yol gösteriyor

 

Rakka’da 9 Mayıs 2017 yılında ölümsüzleşen DKP/BÖG kurucu önderlerinden Ulaş Bayraktaroğlu’nun (Mehmet Kurnaz) ölümünün 2. yılında anan Halkların Birleşik Devrim Hareketi (HBDH) Yürütme Komitesinde yer alan MLKP temsilcisi Ferzad Can, “Ulaş Bayraktaroğlu’nun uğruna mücadele ettiği değerler bizlere yol göstermeye devam etmektedir” diye belirtti. “Mehmet yoldaş yaşamıyla ve mücadele pratiğiyle örnek bir devrimcidir” diyen Can, “Ulaş Bayraktaroğlu yoldaş HBDH’ın kuruluş çalışmalarında yer almış ve kuruluş çalışmalarının başarıya ulaşması için bütün enerjisini seferber etti.

Kendisi HBDH’ın kuruluş amacı olan birleşik devrim mücadelesinin savunucu ve yürütücü olmuştur. Mehmet yoldaş gençlik yıllarında başladığı devrimci mücadele hayatı içerisinde her aşamada bedel ödemekten çekinmeyen ve mücadeleyi daha ileriye taşıma çabası içerisinde olmuştur” diye belirtti. Bayraktaroğlu’nun anti faşist mücadelenin her zaman en ön cephelerinde yer aldığını ifade eden Can, Bayraktaroğlu’nun direniş ruhu ile devrimci gençlik mücadelesinin önderlerinden biri olduğunu vurguladı.

Can, “Kendisi 2000’li yılların başından itibaren F tipi hapishane protestolarından anti faşist mücadele pratiklerine kadar mücadelenin birçok eyleminde en önde yer almıştır. YÖK protestoları içerisinde Ankara 6 Kasım eylemlerinde Kızılay Meydanda devrimci gençlik mücadelesinin en önünde yer alan bir önderdir” dedi.

 

İSTANBUL SOKAKLARINI EMPERYALİSTLERE DAR ETTİ

Deniz’lerin, Mahir’lerin ve İbrahim’lerin takipçisi olan Bayraktaroğlu İstanbul sokaklarını emperyalistlere dar ettiğinin altını çizen Can, Ulaş Bayraktaroğlu’nun AKP iktidarının bütün yasaklarına rağmen Taksim Meydanı’nın özgürleşme eylemlerinin en önünde görev aldığına dikkat çekti.

“GEZİ DİRENİŞİNİN ÖNCÜSÜYDÜ’

Bayraktaroğlu’nun Gezi direnişinin ilk gününden itibaren direnişin büyütülmesi için bütün enerjisini harcadığını söyleyen Ferzad Can, “Gezi direnişi sırasında Gezi parkında ve Taksim alanında bulunan herkes onu hatırlamaktadır. İlk barikatın kurulmasından Gezi Parkının ve Taksim meydanın bir direniş alanına dönüşmesine kadar mücadelenin bütün aşamalarında onun emeği büyüktür” diye konuştu. Devrimci mücadele içerisinde kararlı duruşu ve önder niteliği nedeniyle faşist devletin birçok kez Ulaş Bayraktaroğlu’nu gözaltına aldığını ve tutukladığını belirten Can, “2014 yılına gelindiğinde yürüttüğü kararlı mücadelenin yeni bir aşaması olarak yüzün özgürlük dağlarına dönen Mehmet yoldaş içinde bulunduğu örgütlenme açısından gerçekleşen Atılım sürecinin tartışmasız örgütleyici ve yürütücü olmuştur.

Birleşik Özgürlük Güçleri (BÖG) ve sonrasında DKP (Devrimci Komünarlar Partisi) kurucu önderi olarak tarihe geçmiştir. Kendisi özgürlük dağlarında birçok devrimcinin kadrolaşması ve içinde bulunduğu atılım sürecinin hayata geçmesi konusunda büyük emekler vermiştir” dedi.

Bayraktaroğlu’nun Rojava’da IŞİD çetelerine karşı mücadele cephene en önde mücadele ettiğini ifade eden Can “Minbiç hamlesi başta olmak üzere birçok savaşa bizzat katılarak IŞİD çetelerine karşı mücadelede önderlik etmiştir. Mehmet yoldaş Rojava’da mücadele içerisinde yer alırken aynı zamanda Türkiye’de özgürlük güçlerinin örgütlenmesi ve mücadele içerisinde AKP faşizmine karşı militan bir örgütlenmeyi yürütmesi konusunda sevk ve idare edici olmuştur” diye kaydetti.

Ulaş Bayraktaroğlu’nun mücadelelerinde yaşatacaklarını vurgulayan Ferzad Can, “Onun mücadelesi Halkların Birleşik Devrim Hareketi mücadelesinde yaşamaya devam edecektir. Onun anısı önünde bir kez daha saygıyla eğiliyoruz. Ona sözümüz Türkiye devrimi mücadelesini yükseltmek ve faşist rejimi yenilgiye uğratmaktır” diye belirtti.