Hindistan’daki Halk Savaşını Destekleyen Uluslararası Komite: 9 Ağustos Uluslararası Yerli Halklar Günü Vesilesiyle

9 Ağustos Uluslararası Yerli Halklar Günü Vesilesiyle

Hindistan’daki Halk Savaşını Destekleyen Uluslararası Komite (ICSPWI), bugün emperyalistlerin toprakları ve kültürleriyle birlikte yok etme politikasıyla karşı karşıya olan, yani doğanın ve çevrenin en önemli koruyucularından birini yok etmek anlamına gelen Hindistan’ın yerli halkı başta olmak üzere, çeşitli kıtalardaki yerli kardeşlerimizi selamlamaktadır.

Hindistan’ın yerli halkları otuz yıldır büyük emperyalist tekellerin ve Hindistan’ın büyük burjuva ve toprak sahiplerinden oluşan egemen sınıflarının açgözlülüğüne karşı direnmekte, suyun, ormanların ve toprağın yağmalanmasına ve tahrip edilmesine karşı çıkmaktadır.

Bu, yaşam ve varoluş haklarını kazanmak için Uzun Süreli Halk Savaşı ile silah elde sürdürmek zorunda kaldıkları kanlı bir mücadele oldu. Bu süreçte Hindistan’ın yerli halkı, Hindistan Komünist Partisi (Maoist) önderliğinde, bu büyük ülkenin doğu kuşağına yayılmış Devrimci Komiteler aracılığıyla yeni bir iktidar inşa etmektedir.

Yeni halk iktidarının tehdidiyle karşı karşıya kalan emperyalistler ve Hindistan egemen sınıfları, kabile topraklarının mülksüzleştirilmesini yasal olarak tesis etmeye çalışan ve şimdi Prahar Operasyonu aracılığıyla yerli halkı insansız hava araçlarıyla bombalayarak şiddetli bir imha savaşı yürüten faşist Narendra Modi liderliğinde bir terör rejimi kurdular. Halk Gerilla Kurtuluş Ordusu ile sahte çatışma (pusu çn.) maskesi altında katliamlar gerçekleştiren, yüzlerce bölge sakinini tutuklayan, işkence yapan ve yerli kadınlara tecavüzü terörizm suçlamasıyla örten, tüm halk ve demokratik örgütlere zulmeden, liderleri ve şahsiyetleri (gazeteciler, aydınlar, şairler, yazarlar vb.) ve halka karşı savaşlarına karşı çıkan herkesi hapsetmektedir.

Dünyadaki yerli halkların ve özellikle Hindistan’ın yerli halkının kahramanca mücadelesine desteğimizi yineliyoruz çünkü onlar doğanın ve çevrenin tahribatını durdurmanın ve insanlığı tehdit eden tüm felaketlerin nedeni olan emperyalist kapitalizmin kökünü kazımanın yolunu gösteriyorlar.

Hindistan’ın yerli halkı, bu ülkedeki işçi sınıfının Partisi tarafından doğru bir şekilde yönetilen işçi ve köylülerle birlikte, emperyalizme karşı ortak mücadelede proletarya ve dünya halkları için bir eğitim ve ilham kaynağıdır. Ortak düşmanlarımızı yenmek için tüm ülkelerdeki kardeşlerinin desteğine ihtiyaçları vardır.

Onların şu bilge sözlerinden ilham almalıyız: “Her şeye rağmen, hayat bize savaşmayı öğretir. Sorunlar bizi kahramanlıkla ve cesaretle doldurur. Hükümetlerin zulmü ve şiddeti bizi daha kararlı kılar. Bizi savaşmaya ve zafer için mücadele etmeye zorlar”.

ICSPWI ayrıca tüm komünistleri, anti-emperyalistleri, ilerici örgüt ve bireyleri, insan hakları ve çevre savunucularını Hindistan’ın kahraman halkıyla dayanışmayı güçlendirmeye ve siyasi tutukluların serbest bırakılması ve meşru Halk Savaşını desteklemek için eylemleri birleştirmeye çağırır.

Hindistan’ın yerli halklarının haklı hakları için verdikleri kahramanca ve militan mücadelelerini selamlayalım ve onlarla uluslararası dayanışmayı büyütelim!

Hindistan’daki Halk Savaşını destekleyelim!

9 Ağustos 2022

Turkısh: https://www.tkpml.com/the-international-committee-in-support-of-the-peoples-war-in-india-icspwi-in-occasion-of-the-international-day-of-indigenous-people-9th-of-august/?swcfpc=1