HKP (Maoist): Devlet tarafından Maoistlere karşı yeni ve daha yüksek bir karşı devrimci operasyon olan Prahaar Planı’nı Yenin!

Devlet tarafından Maoistlere karşı yeni ve daha yüksek bir karşı devrimci operasyon olan Prahaar Planı’nı Yenin!

26 Eylül’de Yeni Delhi’de bir araya gelen İçişleri Bakanı, on eyaletin başkanı ve polis şefleri, Maoist harekete yönelik bir inceleme toplantısı gerçekleştirdi. Bu toplantıya İçişleri Bakanı Ajay Kumar Balla, İçişleri Bakan Yardımcısı Nityanand Roy ve İstihbarat Bürosu Müdürü Arvind Kumar’la birlikte bazı merkezi bakanlar da katıldılar.

İçisleri Bakanı, sözde ekonomik kalkınmanın gerçekleşmesi adına, Maoist hareketin bir yıl içerisinde yenilmesini amaçlıyor. Maoistlerin öngörülen sürede ortadan kaldırması için ayrıntılı, yeni ve daha yüksek bir askeri plan hazırladı. Operasyona katılacak eyaletlere, gereksinimlerine göre devasa fonlar ve ek güçler sağlama sözü verdi. Hindistan Komünist Partisi (Maoist) Merkez Bölge Büromuz (Andhra Pradesh, Telangana, Odisha, Chattisgarh and Maharashtra), PLGA ( Halk Kurtuluş Gerilla Ordusu) önderliğinde, bu vahşi karşı devrimci kampanyanın yenilgiye uğratılması için çağrı yapıyor.

İçişleri Bakanı, 2020 Kasım-2021 Haziran tarihleri arasında, Prahaar Planı’ndan önceki askeri operasyonları planlayan ulusal güvenlik danışmanını bir kenara bıraktı. Halk savaşı karşısında tamamen mağlup oldular. Bu tarihlerdeki kampanyada, devlet ve merkezi güçler ağır kayıplar verdiler. DKSMC (Dandakaranya Özel Askeri Komisyonu) raporuna göre, PLGA (Halk Kurtuluş Gerilla Ordusu) önderliğinde devrimci kitleler ve halk milisleri en az 90 polisi saf dışı bıraktı ve 269 kişiyi yaraladılar

Daha önceki 8 aylık operasyonun başarısız olması nedeniyle, şimdi Merkez İçişleri Bakanı sorumluluğu bizzat üstlendi, yeni ve daha yüksek bir operasyon hazırladı. Bu plana kalkınma bahanesiyle siyasi bir renk verildi. Bütün halkın sorunlarını bir kenara bıraktılar ve büyük bir bütçe hazırlayarak Maoistleri ortadan kaldırmak için askeri bir plan hazırladılar.

Hint egemen sınıfları derin bir mali ve siyasi krizle karşı karşıya.

Emekçi kitleler merkezin halk karşıtı politikalarına karşı savaşıyorlar. Egemen sınıflar, Maoistleri ortadan kaldırabilmek için halk karşıtı politikalardan başka hiçbir şanslarının olmadığını çok iyi biliyorlar. Bu yüzden de uzun zaman önce onları iç güvenlik için en büyük tehdit olarak kabul ettiler. Uzun zamandan beri Maoistlere karşı askeri operasyonlar yürütüyorlar ancak kahraman insanlar PLGA (Halk Kurtuluş Gerilla Ordusu) önderliğinde tüm saldırılara gerekli misillemeyi yapıyorlar.

Bu nedenle, şu anda büromuz, devrim saflarındaki tüm insanlardan Hindistan devrimini kurtarmak ayrıca yeni ve daha yüksek askeri operasyonu yenmek için HKP(M)’e sıkı bir şekilde destek vermelerini istiyor. Büromuz, Hindistan halkının savaşını desteklemek ve güçlü bir dayanışma hareketi oluşturmak için Hindistan Devrimi’nin yurt dışındaki dostlarını çağırıyor.

Devrimci selamlar

Pratap

Sözcü

HKP (M)-Merkez Bölge Bürosu

04-10-2021

Englısh: https://www.tkpml.com/cpi-maoist-defeat-a-new-and-higher-counter-revolutionary-operation-prahaar-planned-by-the-centre-against-maoists/?swcfpc=1